Zmiňujete-li odečet náhrady mzdy a nemocenského, ptáte se na náhradu za ztrátu na výdělku po dobu pracovní neschopnosti, nikoliv na náhradu za ztrátu na výdělku po skončení PN.
Výpočet je jednoduchý: průměrný výdělek před vznikem škody minus plná výše náhrady mzdy, resp. minus plná výše nemocenského.
! Škodou je propad výdělku, nikoliv samotný PÚ, takže zaleží na tom, kdy k propadu výdělku dojde.
Příklad: K PÚ došlo v červnu, zaměstnanec byl z jeho důvodu uznán dočasně práce neschopným až srpnu. Použije se průměrný výdělek zjištěný z 2. Q, tedy zjištěný k 1.7., nikoliv průměrný výdělek z 1. Q.
Odečítá se plná výše náhrady mzdy a plná výše nemocenského, a to i v případě, že tato náhrada a nemocenské byly kráceny ze sankčních důvodů. Pokud by brala v úvahu zkrácená výše, zaměstnanec by byl i při porušení povinností zvýhodněn (obdržel by více).
Pokud píšete, že výsledek hradí pojišťovna, jste velká optimistka.
Také může dojít k použití průměrného výdělku za předchozí kalendářní rok, je-li to pro poškozeného výhodnější (nutno spočítat obě alternativy).
Objednejte si zdarma náš týdenní newsletter. Aktuální články a důležité informace tak budete mít vždy po ruce ve svém mailu.
13. 11. 2020 16:07
Dobrý den, prosím mohl by mi někdo zde napsat příklad výpočtu ztráty na výdělku. Vím že pak se od toho odečte náhrada mzdy co platí firma a nemocenská co platí OSSZ a výsledek je to co pak zaplatí pojišťovna.
Děkuji moc