Hlavní navigace

Sleva 5000Kč na EET (v roce 2020)

• (neregistrovaný) 80.90.137.---

24. 11. 2020 17:16

3. a 4. vlna EET byla nejprve na jaře pozastavena do konce roku 2020, později do konce roku 2022.

Jak to ale bude s uplatněním této slevy v daňovém přiznání za rok 2020? K 1.1.2020, až do okamžiku, kdy došlo k odložení, platilo, že 3. a 4. vlna bude zahájena k 1.5.2020. Někteří podnikatelé si začátkem roku začali pořizovat příslušná zařízení či software. Pak přišel koroňák a EET možná definitivně skončila... Náklady/výdaje ale vynaloženy byly, v té době pořizování jednoznačně daňově uznatelné a státem požadované. Teď se zdá, že to byly vyhozené peníze - ovšem stát tohle původně k 1.5.2020 vyžadoval zákonem.

K 1.1.2020 až do doby odložení platilo, že sleva 5000 Kč pro ty, kteří měli začít EET evidovat ve 3. a 4. vlně, by platit měla, pokud začnou tržby odesílat.

§ 35bc ovšem stav popisuje celkem vágně, "...(2) Slevu na evidenci tržeb lze uplatnit pouze ve zdaňovacím období, ve kterém poplatník poprvé zaevidoval tržbu, kterou má podle zákona o evidenci tržeb povinnost evidovat." Protože zákon o EET nebyl letos změněn, šťourám se v tom stroze na základě logiky a vychází mi, že ten, kdo od 1.5.2020 neodeslal do systému EET tržbu, by neměl nárok. Já pár tržeb "dobrovolně" odeslal někdy v únoru 2020, ale to se podle výše uvedeného § nepočítá, protože to jsem evidovat tržbu ještě nebyl.

Jaký na tohle máte názor?

Sleva 5000 Kč na dani se hodí - a týká se spousty OSVČ 3. a 4. vlny, kteří nějakou daň vykáží. Nechat to jen tak státu se mi opravdu nechce

• Dotaz je starý, nové názory již nelze přidávat.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).