Vdovský důchod a zaměstnavatel

  • (neregistrovaný)

    5. 1. 2021 10:17

    Dobrý den, prosím o radu:
    Nastoupila k nám do firmy zaměstnankyně, která se zmínila, že pobírá vdovský důchod. Do osobního dotazníku to neuvedla, prý už si nepamatuje, kdy jí byl přiznaný a ani minulý zaměstnavatel to prý neřešil. Na ZP jsem ji tedy přihlásila pouze kódem O, ale teď mi vrtá hlavou, jestli nemám trvat na tom, ať dodá rozhodnutí o přiznání důchodu, abych ji přihlásila na ZP s D. Nebo to mám nechat být - když o tom vím jen neoficiálně? O "výhodě" být přihlášená jako důchodce (nemusí doplácet ZP do MVZ) jsem ji poučila, ale ona si myslí, že tato možnost u ní nenastane, takže je zbytečné, aby kvůli tomu doma prohledávala "papíry". Jaký je prosím váš názor - mám to nechat být? Děkuji.

    • Dotaz je starý, nové názory již nelze přidávat.
    • 5. 1. 2021 12:12

      Jasná (neregistrovaný)

      Pokud to do osobního dotazníku neuvedla, tak vy nejste policajt, aby jste tuto informaci nějakým způsobem vypátrala. Zaměstnankyně není nesvéprávná a odpovídá za své činy.

    • 5. 1. 2021 12:14

      pivo (neregistrovaný)

      Dobrý den, já bych pokud vím, že je má přiznán důchod požadovala k nahlédnutí Rozhodnutí o přiznání důchodu a přihlásila bych ji kody P a D. Navíc i ona má oznamovací povinnost vůči své ZP a měla by nahlásit, že je v zaměstnaneckém poměru.

    • 5. 1. 2021 12:26

      EvaLi (neregistrovaný)

      A to je mladá vdova, neboli nepobírá starobní s vdovským? Potom snad musí vědět, jestli jí nějaký důchod chodí či nechodí. Pokud je souběh se starobním, pak je fuk. Přihlásí se z tohoto titulu na zdravotní pojišťovnu kódem D a nemusí se zkoumat, že navíc vdovský.

    • 5. 1. 2021 13:35

      j. (neregistrovaný)

      Omlouvám se za chybu, teď jsem si všimla, že v dotazu jsem napsala, že jsem ji na ZP přihlásila kódem O, samozřejmě to je blbost, přihlásila jsem ji P.
      Paní je 47 let, takže starobní důchod nepobírá. Jde mi o to, abych jako mzdová účetní měla všechno v pořádku. Jestli to třeba pojišťovna nebude brát z mé strany za chybu nebo nějaká jiná kontrola. Paní o nahlášení, že bere důchod nestojí...

    • 5. 1. 2021 14:52

      Líba (neregistrovaný)

      Vysvětlete jí, že si může rozhodnutí ofotit a částku začernit, protože vás výše důchodu nezajímá. Možná jí jde o tohle.

    • 5. 1. 2021 15:46

      j. (neregistrovaný)

      Já jsem jí to už řekla, že mě částka nezajímá a že to může začernit, ale ona řekla, že to minulý zaměstnavatel taky nikam nehlásil a nebyl s tím žádný problém, takže si myslí, že je to zbytečné.
      Já si spíš si myslím, že to nevěděl. Já kdybych to nevěděla, tak jsem taky v klidu, ale protože to jen tak mimochodem zmínila a do dotazníku nenapsala, nasadila mi akorát brouka do hlavy, protože nevím, co si s tou informací mám počít, když to nemám písemně. Ještě s ní zítra promluvím a pokud nezmění názor, asi to pustím z hlavy.
      Děkuji všem za rady.

    • 5. 1. 2021 19:12

      EvaLi (neregistrovaný)

      Stát je plátcem pojistného za tzv. státní pojištěnce. Prakticky znamená, že stát ze svého rozpočtu přispívá (posílá) příslušné zdravotní pojišťovně každý měsíc určitou částku. Vloni bylo 1.567 Kč a letos je 1.767 Kč. Nenahlášení této osoby je vlastně "okrádání" svojí zdravotní pojišťovny. A myslím, že pojišťovna může dostat částku od státu maximálně 3 měsíce zpětně. Proto je důležitá evidence těchto osob u zdravotní pojišťovny. Při kontrole můžou částku požadovat po zaměstnavateli a on potom po zaměstnanci. Nebudu se víc rozepisovat, protože následky jsou jasné. "Mladá" vdova pobírá tento důchod stejně jenom rok, jsou tam nějaké podmínky pro nárok, pro důchod trvalý je zase třeba péče o dítě apod. Třeba paní je vdova, ale nárok na vdovský důchod jí ani nevznikl, takže ho nepobírá.

    • 5. 1. 2021 20:19

      Kara1 (neregistrovaný)

      Z mých zzkušeností z různých kontrol ze strany zdravotních pojišťoven: pokud byl člověk přihlášený a nebylo z jakéhokoli důvodu nahlášeno D, bylo mi kontrolní pracovnicí vždy řečeno, že to nevadí, protože pojišťovna má info o tom, že tento její pojištěnec má přiznaný důchod. Vždy měla seznam pojištěnců, vedených u té firmy, a porovnávala ho s mojí rekapitulací. A vím, že u člověka-důchodce to měla uvedeno, i když já jsem vůbec nevěděla, že dotyčný pobírá důchod (jako v uvedeném případě).
      Na moji otázku, proč to teda máme hlásit i my, odpověděla, že neví, ale každopádně oni mají propojení se sociálkou a vědí to.
      A naopak se mi stalo, že jsem studujícího zaměstnance (do 26 let) přihlásila jako studenta (měla jsem potvrzení o studiu), ale pojišťovna ho vůbec jako studenta nechtěla vést, dokud on sám nedodá přímo pojišťovně potvrzení o studiu. Kocourkov.

    • 6. 1. 2021 8:48

      Lenka Fu. (neregistrovaný)

      S těmi školami je to jiný případ než důchody. Skoro každý student si myslí, že ho na zdravotní pojišťovnu nahlásí škola a většina středních škol to také dělá, i mnohé vysoké. Ale teď nedávno jedna slečna z mého okolí řešila platební výměr VZP, že by měla doplatit pojistné za měsíce, odkdy přestala být studentkou předchozí školy. Musela tedy poslat potvrzení o studiu a tím se vše vyřešilo. O jiných studentech VŠ kteří by toto museli řešit, včetně dříve našich synů, nevím.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).