Souběh HPP a DPP

  • (neregistrovaný)

    6. 1. 2021 9:51

    Dobrý den,

    Prosím o radu. Mám modelový příklad:

    Společnost A zaměstnává 5 zaměstnanců na HPP a zabývá se prodejem zboží.
    Všichni tito zaměstnanci mají současně uzavřenou DPP do 10 000Kč u společnosti B, která se zabývá správou IT (společnost B nemá žádné zaměstnance na HPP, pouze těchto 5 na DPP).
    Všech těchto 5 lidí má navíc ještě, současně s HPP ve firmě A a DPP ve firmě B, uzavřenou další DPP ve firmě C, také do 10 000Kč a firma C nemá žádné jiné zaměstnance, zabývá se online marketingem.

    U HPP i obou DPP jsou dodrženy všechny zákonné podmínky (minimální zaručená mzda, limit 300hod./rok,…). Všechny společnosti ale mají stejného vlastníka.

    Vidí v tom někdo nějaký problém, co se týče propojenosti pracovníků z pohledu kontrol z úřadů a podobně? Je někde nějaké riziko nebo takto je to zcela v pořádku?

    • Dotaz je starý, nové názory již nelze přidávat.
    • 7. 1. 2021 12:53

      Hanka (neregistrovaný)

      Pokud jsou pracovní smlouvy uzavřené s více společnostmi, je to úplně jedno. Každá společnost je sama za sebe. Musíte jen dodržet 300 hod/rok, zdaňovat a nesmíte těmto zaměstnancům provést roční zúčtování daně. Musí podat DP.
      Zádrhel by mohl nastat pouze pokud má zaměstnanec uzavřeno více pracovních smluv u jedné společnosti. V takovém případě je rozhodující, aby výkon činnosti byl v každé smlouvě jiný... což splnujete. Ale pozor odpracované hodiny z DPP že sčítají a limit 300 hodin za rok platí v součtu všech DPP v rámci jednoho zaměstnance u jednoho zaměstnavatele. Také se všechny daňové základy nascitaji a daň ze mzdy se odvádí jedna ze všech příjmu dané osoby, jelikož podepsal daňové prohlášení u HPP předpokládám? Nedání se tudíž zvlášť HPP a zvlášť DPP.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).