Nechápu smysl jako pan Emil, proč by podnikatel/zaměstnavatel část příspěvku poskytoval z již zdaněných peněz (účet 4xx), když může celou část příspěvku mít jako daňově uznatelný náklad.
Pro zaměstnance to vyjde zcela nastejno, z čeho budou část příspěvku "nad" limit dostávat - stejně musí zaměstnavatel u zaměstnanců tuto "nadlimitní" část příspěvku zdanit a odvést ZP a SP.
Tak pokud počítám správně, tak při příspěvku stravovacího paušálu 50,-Kč „nad limit“ to vyjde podnikatele/zaměstnavatele takto (částka pro představu)
• Z účtu 4xx /„FKSP“, již zdaněných 50,-Kč, takže k tomu připočte podnikatel/zaměstnavatel 15% již odvedené daně z příjmy FO, celkově ho to bude stát 57,50 Kč (a to nepočítám, že z již zdaněných 50,-Kč zaplatil předtím podnikatel i sociální a zdravotní pojištění)
• Z daňově uznatelných nákladů, 50,-Kč, od této částky odečte ušetřených 15% daně z příjmu FO, celkově ho to bude stát 42,50 Kč (nepočítám, že tento náklad by mu ještě snížil i jeho sociální a zdravotní pojištění)
Rozdíl 15,-Kč za jeden poskytnutý stravovací paušál za směnu. Nebo je někde chyba?
Přispíváte k dotazu "Stravenkový paušál", nebo k něčemu jinému?
Přece částka "stravenkového paušálu" / peněžitý příspěvek poskytovaný zaměstnavatelem zaměstnanci na stravování za jednu směnu .. /, která bude nad částku uvedenou v ZPD 6/9/b) ("nad limit"), by měla být u zaměstnance zdaněna + odvod SP a ZP.
Pokud to vztáhnu k původnímu dotazu
"Konkrétně 75 Kč (tj 55%) do nákladů firmy, 62 Kč (tj 45%) z FKSP.",
tak cca 75 Kč by se u zaměstnance nezdaňovalo, ale 62 Kč by se již zdaňovalo + SP a ZP.
Objednejte si zdarma náš týdenní newsletter. Aktuální články a důležité informace tak budete mít vždy po ruce ve svém mailu.
3. 2. 2021 12:09
Lze požit vyplacení 45% hodnoty stravenkového paušálu z FKSP u podnikatelů?
Konkrétně 75 Kč (tj 55%) do nákladů firmy, 62 Kč (tj 45%) z FKSP.