Hlavní navigace

Nájemní dům DPH

• (neregistrovaný) 88.101.76.---

3. 4. 2013 7:26

Dobrý den.  Jsem podnikatel - osoba fyzická. Mám mini stavební firmu bez zaměstnanců. Jsem plátce Dph.  Mimo to  vlastním bytový dům s jedním nebytovým prostorem. Tuto nemovitost nemám vloženou ve firmě, tedy z nájmu neodvádím sociální ani zdravotní pojištění. Pro nájemníky neprovádím žádné služby. Nájmy z bytů vybírám bez DPH, nájem z nebytového prostoru fakturuji s DPH. DPH pak uplatňuji z výdajů na chod domu - opravy atd poměrem - koeficientem. To mám dobře. Nyní jsem si s hrůzou uvědomil, zda vůbec mohu uplatňovat DPH z oprav domu když jej nemám v účetnictví, a příjem vedu pod § 9 zákona o dani s příjmů jako příjmy z nájmu.
    Děkuji za Petr

• Dotaz je starý, nové názory již nelze přidávat.
    • 7. 4. 2013 18:58

bez přezdívky

Dobrý den,

pro uplatnění nároku na odpočet daně je rozhodující, k jakým účelům je bytový dům pronajímán a komu, respektive zda je nájem osvobozen od daně či je nájemné zdaňováno.

Mohou v zásadě nastat 3 situace z hlediska daně z přidané hodnoty:

1. Pokud pronajímáte dům pouze plátcům daně, kteří ho dále využívají ke svým ekonomickým činnostem, můžete nájemné podle § 56 odst. 4 zákona o DPH zdaňovat, přičemž poté byste si mohli uplatnit nárok na odpočet daně u přijatých plnění souvisejících s opravami domu v plné výši.
      2. Pokud máte v domě více nájemců, z nichž někteří jsou plátci DPH a jiní neplátci DPH, a nájem vůči plátcům nebytových prostor zdaňujete, máte nárok na odpočet ve zkrácené výši (pomocí koeficientu dle ustanovení § 76 zákona o DPH).
      3. Pokud je dům pronajímán výhradně neplátcům, pak je celý nájem osvobozený od DPH bez nároku na odpočet u souvisejících plnění. V tomto případě nemáte nárok na odpočet daně u oprav tohoto domu.

Ve Vašem případě se jedná o situaci č. 2, kdy použijete přijaté zdanitelné plnění (opravy domu) v rámci svých ekonomických činností, jak pro plnění s nárokem na odpočet daně (souvisí se zdaněným nájmem u nájemníků - plátců), tak i pro plnění osvobozená od daně bez nároku na odpočet daně (osvobozený nájem u nájemců-neplátců).

Na tomto závěru nic nemění fakt, jakým způsobem je z hlediska daně z příjmů fyzických osob postupováno při zdanění příjmů z pronájmu. Pro uplatnění nároku na odpočet daně z přidané hodnoty u přijatého zdanitelného plnění je důležité především, že toto plnění použijete v rámci svých ekonomických činností a pak pro jaké účely.

Přeji Vám hezký den.

S pozdravem

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).