Když je to důchodce - čili nepotřebuje být důchodově ani zdravotně pojištěn - tak co kdybyste s ním sepsali Smlouvu o dílo ? To nebude podle Zákoníku práce, ale podle Občanského zákoníku, vy mu nebudete zpracovávat mzdy, nepotřebujete lékařské prohlídky - prostě mu dle smlouvy vyplatíte odměnu - a půjde vám to do nákladů jako služba. Můžete si tam uvést, že např. bude při práci používat vaši sekačku - apod.
Co se týče toho důchodce - podá za uvedený rok daňové přiznání. Uplatní si slevu na sebe a nebude platit žádnou daň. S tím mu určitě pomůžete. To by se pak mohl "vlk nažrat a koza by zůstala celá", co myslíte ?
drobný dotaz. do kterého § v DaP příjmy uvede?
jelikož se činnost opakuje, je za účelem zisku, tak do § 7? a kde má pak ŽL? SP a ZP?
nebo do § 6 protože činnost vykonává za pomoci prostředků plátce a na základě jeho pokynů? kde jsou pak odvody?
§ 10 jako příjmy z příležitostných činností, když se činnost opakuje a je stejná jako předtím na dohodu?
zbývá mi jen § 8 a to snad i vy poznáte, že tudy cesta nevede.
Objednejte si zdarma náš týdenní newsletter. Aktuální články a důležité informace tak budete mít vždy po ruce ve svém mailu.
6. 8. 2021 14:11
Prosím poradíte někdo? Potřebujeme zaměstnat důchodce, který bude pracovat celý rok tzn. že přesáhne za rok 300 hodin a odpracuje víc jak polovinu fondu pracovní doby.
Pracovat bude nepravidelně "podle potřeb firmy" a dohody předem, v létě sečení a údržba zeleně, v zimě úklidové a pomocné práce podle potřeby. Tzn. není stanoven týdenní úvazek jeden měsíc bude mít odpracováno např. 160 hodin, druhý např. 64 hodin za měsíc. Odměňování bude hodinou sazbou. Poradíte mi někdo jak z toho ven??? Např. nějakou smlouvu na nepravidelnou výpomoc. Vím, že zákoník práce tento pojem nemá.
Děkuji za Vaše názory