Máte povinnost jej na ZP přihlásit kódem D. V měsíci, kdy nedosáhne minimální mzdy (je jedno z jakého důvodu), nebudete provádět dopočet. Pokud mu důchod nepřiznala ČSSZ, pak musíte i na OSSZ nahlásit, že pobírá důchod. Až bude marodit, tak podpůrčí dobu nebude sledovat ZP, ale OSSZ. A dejte si pozor až budete dělat ELDP, ten se dělá maličko jinak.
Naopak. To nahlášení má velkou důležitost. Stát měsíčně přispívá zdravotním pojišťovnám za každou osobu určitou částku, takže byste tuto zdravotní pojišťovnu nechtěně poškodila. Proto každá kontrola sleduje také zaměstnané "státní" pojištěnce. Peníze můžou dostat jen 3 měsíce zpětně.
Objednejte si zdarma náš týdenní newsletter. Aktuální články a důležité informace tak budete mít vždy po ruce ve svém mailu.
24. 8. 2021 12:13
Dobrý den, prosím o pomoc při řešení tohoto: ve firmě máme zaměstnance, který právě dosáhl důchodového věku a byl mu přiznán od července starobní důchod. Tento zaměstnanec však ve firmě pracuje dál jako předtím na hlavní pracovní poměr. Já ted nemám jasno v tom, zda jej musím nahlásit jako pracujícího důchodce na ZP nebo nemusím, když se u něj vlastně nic nemění a zálohy na pojistném platí ze mzdy jako každý jiný. Nevím důvod, proč by musel být hlášený na ZP jako důchodce (snad jen kvůli délce neschopenky, kdyby marodil).
Prosím, poraďte mi.
Děkuji