Nenapsala jste, kdy se dítě narodilo. Skutečně vám OSSZ potvrdila, že čerpal PPM až do 31.8.? Matka vůbec na PPM nenastoupila? Neměla nárok? Otec může požádat o RD od narození dítěte až do 3 let věku dítěte. Dokdy požádal? Naznačila jste, že je jeho manželka znovu těhotná. Zajímavá situace.
"§ 53
(2) Byla-li dána zaměstnanci výpověď před počátkem ochranné doby tak, že by výpovědní doba měla uplynout v ochranné době, ochranná doba se do výpovědní doby nezapočítává; pracovní poměr skončí teprve uplynutím zbývající části výpovědní doby po skončení ochranné doby, ledaže zaměstnanec sdělí zaměstnavateli, že na prodloužení pracovního poměru netrvá."
Podle mého názoru nastoupil na RD před ukončením PP, vypadá to, že trvá na prodloužení o 1 den po skončení RD, takže zatím odstupné nevyplatíte.
Nechápu, proč pořád opakujete, že pán nastoupil na "mateřskou" a proč nerespektujete, co už vám bylo zodpovězeno.
Takže ještě jednou:
Pán nečerpal mateřskou dovolenou, ale rodičovskou dovolenou, tu může čerpat d narození dítěte až do 3 let jeho věku. Skutečnost, že pobíral PPM, nemá na jeho právní postavení u zaměstnavatele žádný vliv a zaměstnavatel si nemá co ověřovat. Délka rodičovské dovolené závisí na věku dítěte a dále na tom, o jaký rozsah rodičovské dovolené požádal. Jinými slovy - datum 31.8. nemá žádnou relevanci, ale z toho, co jste napsala, vyplývá, že od 31.3.2021 čerpá rodičovskou dovolenou a tu bude čerpat i nadále.
Pracovní poměr mu v žádném případě nemohl skončit 31.8.2021, a to z několika důvodů:
- prodloužení pracovního poměru jste akceptovali - podle vás z důvodu čerpání mateřské (?), podle nás z důvodu čerpání rodičovské dovolené (jinak - nesdělil, že ne prodlužení PP netrvá),
- i kdyby požádal o rodičovskou dovolenou do 31.8., pracovní poměr by se o 1 den prodloužil,
- 1.9. jste skončení pracovního poměru neřešili (neptala byste se opakovaně dnes 6.9.), nevydali jste mu potvrzení o zaměstnání,
- neřešením dané situace jste prezentovali, že jste s čerpáním rodičovské dovolené i poté, kdy přestal pobírat PPM, srozuměni.
Co bude dál, bude záviset na zaměstnanci. Pokud se mu narodí druhé dítě, může od jeho narození čerpat rodičovskou dovolenou, opět do 3 let jeho věku. Až někdy v budoucnu skončí, jeho pracovní poměr se prodlouží o 1 den, v tento den mu nebudete přidělovat práci odpovídající rušenému pracovnímu místu. Odstupné budete vyplácet ve výši pravděpodobného výdělku, což může znamenat značný posun oproti dnešním dnům.
Vážená paní Aion, vracím se ke smlouvě mezi rodiči - o předání dítěte do péče otce. Opravdu mají na smlouvě dva podpisy a oba ověřené. Ona - že předává, otec - že převezme dítě od data.. Jestli je podpis otce nadbytečný, nevím, ale tatínek si vše zjišťoval, jak má být sepsáno. Kuriózní v tomto případě je, že trumberové na této "dohodě" uvedli chybný měsíc narození dítěte. Namísto červen uvedli říjen, takže dítě se vlastně ještě nenarodilo. K chybě došlo z důvodu, že maminka je narozena 24.10. a dítě 24.6. Posílali jsme vše DS naskenované (navíc jsem přiložila rodný list dítěte pro jistotu) a teď jsme v očekávání, jestli nás vyzvou k nějaké nápravě anebo "přehlédnou" a pošlou nám první dávku. Děkuji a zdravím Lindnerová
Já se držím zákona a když zákon něco výslovně neupravuje, musí nastoupit teorie či selský rozum.
Zákon č. 187/2006 Sb. ohledně dohody zmiňuje ověřený podpis matky, nikoliv otce.
Podpis otce samozřejmě nadbytečný není, jinak by se nejednalo o dohodu.
Pokud jde o tu "chybu", nemyslím si, že by to přehlédli.
Nad tou DS bych byla váhala, úředníci ji mnohdy nepoužívají, i když je to jejich povinnost vůči těm, kdo ji mají. Mohla bych vyprávět.
Jen na okraj - zrovna tento zákon zmiňuje úředně ověřený podpis matky (nebo ověřený orgánem nemocenského pojištění) -- pokud zákon nespecifikuje, tak ověřuje notář, pověřený advokát nebo Czech Point. I přesto, že některý zákon nespecifikuje, že se musí jednat pouze o notáře, úředník ověření pověřeným advokátem nebo Czech Pointem bez jakéhokoliv odůvodnění odmítne. A co naděláte.
Také zdravím.
Objednejte si zdarma náš týdenní newsletter. Aktuální články a důležité informace tak budete mít vždy po ruce ve svém mailu.
6. 9. 2021 10:20
Dobrý den, prosím zaměstnanec dostal výpověď z důvodu nadbytečnosti, po dvouměsíční výpovědní době měl končit 31.3.2021. Tento den ale nastoupil na mateřskou, pracovní poměr se tedy o dobu mateřské prodloužil tedy do 31.8.2021. Pán tvrdí, že jde po mateřské na rodičovskou a v prosinci na další mateřskou, že mu pracovní poměr stále trvá,
myslím si, že ve firmě má pracovní poměr jen do 31.8.2021. děkuji
vracím se k tomuto dotazu, v pátek už jsem nemohla odepisovat, omlovám se, pán opravdu ukončil mateřskou 31.8.2021 po 22 týdnech, ověřovala jsem si na OSSZ, tak si myslím, že mu tento den i skončil pracovní poměr, bude mu vyplaceno odstupné děkuji