Nepodepsané prohlášení - více HPP

  • (neregistrovaný)

    7. 9. 2021 12:27

    Dobrý den, z důvodu naprostého nedostatku lidí jsem přijmuli zaměstnance, který má ještě u jiného zaměstnavatele HPP a nemá ho ukončený. Zádávám ho právě do PC a chci si ověřit zda správěn nastavím u Druh činnosti pro OSSZ: druhý souběžný pracovní poměr, Způsob zdanění: dle příjmu daň srážková nebo zálohová. Bude mít příjem min. 25tis. hrubého. Odpočitatelnou položku na poplatníka a děti mu můžu dát až podepíše prohlášení a donese zápočtový list? Předem moc děkuji za radu a kontrolu.

    • Dotaz je starý, nové názory již nelze přidávat.
    • 7. 9. 2021 12:57

      jaja (neregistrovaný)

      Dobrý den,
      u zaměstnanců, kteří mají další pracovní poměr na pracovní smlouvu někde jinde zadávám jako první pracovní poměr, protože u nás má pouze jeden. Pokud má více pracovních poměrů přímo u nás, pak mám zadáno první pracovní poměr, u dalšího druhý pracovní poměr u téhož zaměstnavatele,... (formulace je jiná zřejmě z důvodu jiného programu), daň bych dala zálohovou, slevu na dani a děti pouze v případě, že mi od druhého zaměstnavatele donese potvrzení, že neuplatňuje slevu tam (nelze na více místech) + potvrzení, že děti neuplatňuje manželka.
      Pouze podepsané prohlášení by mi nestačilo, protože pokud zaměstnanec podepíše prohlášení v jednom měsíci na dvou místech tak z toho budete mít problémy jen vy a nikoliv zaměstnanec = osobní zkušenost :((.
      Zápočtový list se slevou na dani nesouvisí, pouze má vliv na prokázání praxe v předešlých zaměstnáních.

    • 7. 9. 2021 13:09

      Líba (neregistrovaný)

      Jenom doplním, že prohlášení je možné podepsat v jednom měsíci u dvou zaměstnavatelů, ale musí to být postupně za sebou, nikoliv souběžně. Např. u prvního do 10.9. a u druhého od 11.9. V takovém případě slevu uplatní ten první a druhý zaměstnavatel až od příštího měsíce.

      Ať vám napíše, jestli má nějaké exekuce, když ještě nemá zápočtový list.

    • 7. 9. 2021 13:15

      Jasná (neregistrovaný)

      Pro jaju
      Pouze podepsané prohlášení by mi nestačilo, protože pokud zaměstnanec podepíše prohlášení v jednom měsíci na dvou místech tak z toho budete mít problémy jen vy a nikoliv zaměstnanec

      Pokud prohlášení podepíše a uvede, že jinde nemá podepsané, pak musíte slevu na poplatníka poskytnout ať už máte jakoukoliv zkušenost. Je zde vhodné zaměstnanci vysvětlit, že i když nepracuje, tak podepsané prohlášení u druhého zaměstnavatele je stále platné, ale může u druhého zaměstnavatele ukončit podpis prohlášení.

      Zápočtový list se slevou na dani nesouvisí, pouze má vliv na prokázání praxe v předešlých zaměstnáních.

      Hlavně má vliv na existující exekuce a osobní bankrot. Bez zápočtového listu se zaměstnavatel nemusí o exekucích dozvědět.

    • 8. 9. 2021 10:40

      Lucka111 (neregistrovaný)

      Děkuji moc za pomoc a rady. Ještě se zeptám zápočtový list se výdává pouze u ukončení zaměstnání, donese ho až ukončí poměr. Mám nějakou jinou cestu jak se dozvědět, zda má exekuce? Mám od něj vyplněný osobní dotazník, který podepsal a exekuce v něm neuvedl. A jak postupovat, když je manželka na rodičovské a děti neuplatňuje i tak musí manželka donést potvrzení? Nemusí být vždy zaměstnaná. Předem děkuji.

    • 8. 9. 2021 10:56

      Líba (neregistrovaný)

      Ano, "Potvrzení o zaměstnání" nedostane dřív, než skončí PP. Pokud neuvedl žádné exekuce, tak se s tím spokojíte. Jestliže je manželka na rodičovské dovolené, tak má zaměstnavatele a máte tudíž povinnost požadovat jeho "Potvrzení o neuplatnění daňového zvýhodnění". Nemá-li zaměstnavatele, chtěla jsem vždycky její čestné prohlášení, ale zákon to neukládá. Názory se na to různí.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).