Dohodu o srážkách ze mzdy jako jednu z forem náhrady způsobené škody můžete se zaměstnancem sepsat, až zaměstnanec váš požadavek na náhradu této škody uzná co do důvodu a výše. Důvod jste asi schopni formulovat, ale výši požadované škody zřejmě ještě neznáte.
Obávám se, že vám nezbude, než se domáhat náhrady škody soudní cestou. Zaměstnanci se nedivím, že dohodu o srážkách ze mzdy nechce uzavřít, koneckonců pokud u vás končí, nemusí ještě vědět, jak v budoucnu na tom finančně bude. Každý dohodnutý způsob náhrady způsobené škody má své výhody i nevýhody, a to pro obě strany.
Nejprve oznámíte zaměstnanci výši požadované škody a vyzvete ho k uznání dluhu (viz výše), pak budete licitovat o způsobu, jakým škodu uhradí. I když se vám dohodu o náhradě škody nepodaří uzavřít, ale uznání dluhu mít budete, budete mít vymahatelný titul a navíc promlčecí lhůta se prodlouží na 10 let.
Objednejte si zdarma náš týdenní newsletter. Aktuální články a důležité informace tak budete mít vždy po ruce ve svém mailu.
30. 9. 2021 8:12
Dobrý den, moc Vás prosím o radu jak postupovat.
Volal mi vedoucí servisu, že zaměstnanec způsobil škodu na autě. Mechanici mají pojistky "na blbost" a plnění šlo vždy přes pojistky. Tento zaměstnanec podal 30.8.2021 výpověď a jeho HPP končí 31.10.2021. Vedoucí má strach, že než se pojistná událost vyřídí, zaměstnanec již bude fuč a plnění od něj neobdržíme. Jedinou možností je sepsat s ním Dohodu o srážkách ze mzdy. Ale tady se vedoucí obává toho, že ji zaměstnanec nepodepíše, ba dokonce už to i roztruboval na dílně. Jaké má zaměstnavatel možnosti? Poradíte mi někdo? Děkuji.