Takže invalidní důchod, který se teď pobírá, by se pobíral ve stejné výši dál jako starobní důchod? Pokud by tedy byl výhodnější než nově vypočtený starobní důchod. Domníval jsem se, že invalidní důchod, který pobírám od roku 2017 by se vstupem do starobního důchodu přepočítal a pokud by byl přepočet výhodnější ponechal bych si toto, a když by byl přepočet nižší než vypočtený starobní důchod, tak bych si vzal starobní důchod.
Pokud jste již dosáhl důchodového věku a máte potřebnou dobu pojištění, můžete o starobní důchod požádat. Jestliže vypočtený starobní důchod bude vyšší než vyplácený invalidní, bude vám starobní důchod přiznán. V opačném případě náleží nadále invalidní důchod v původní výši.
Až dosáhnete 65 let věku, ČSSZ invalidní důchod ze zákona automaticky změní na důchod starobní. Výše starobního důchodu zůstává stejná jako výše invalidního důchodu. Nárok na tento druh starobního důchodu však nevylučuje nárok na řádný starobní důchod, o který si občan musí požádat.
V článku na Novinkách (na nějž odkazujete) je uvedeno, že osobní vyměřovací základ pro výpočet inalidního důchodu se přepočte na hodnotu roku, kdy dosáhnu starobního důchodu. A o to mně šlo. Jakým způsobem se ten základ (výše invalidního důchodu) přepočte? Nějaký koeficient.....
https://www.c-m-t.cz/2021/11/05/invalidni-duchod-a-jeho-vliv-na-starobni-penzi/
ze stránek cssz:
Starobní důchod podle ustanovení § 29 odst. 4 zdp
Pojištěnec, který dosáhl věku 65 let nebo důchodového věku, je-li důchodový věk vyšší než 65 let a nesplňuje podmínky stanovené v § 29 odst. 1, 2 nebo 3 zdp, má nárok na starobní důchod též, jestliže se stal invalidním (bez ohledu na stupeň invalidity) a získal potřebnou dobu pojištění pro nárok na invalidní důchod, nebo se stal invalidním následkem pracovního úrazu.
Výše starobního důchodu přiznaného podle § 29 odst. 4 zdp
Výše procentní výměry tohoto důchodu se stanoví stejně, jako se stanoví výše procentní výměry invalidního důchodu a činí za každý celý rok pojištění:
0,5 % výpočtového základu měsíčně, jedná-li se o invaliditu prvního stupně,
0,75 % výpočtového základu měsíčně, jedná-li se o invaliditu druhého stupně,
1,5 % výpočtového základu měsíčně (pokud se nekryje s dobou účasti pojištěnce na důchodovém spoření) nebo 1,2 % výpočtového základu měsíčně (pokud se kryje s dobou účasti pojištěnce na důchodovém spoření v období let 2013 až 2015), jedná-li se o invaliditu třetího stupně.
I v případě, že dojde u poživatele tohoto důchodu ke změně stupně invalidity, starobní důchod se nepřepočte a bude se i nadále vyplácet ve stejné výši.
Uvedený typ starobního důchodu se nezvyšuje za dobu výkonu výdělečné činnosti po vzniku nároku na tento důchod.
Výše základní výměry starobního důchodu v roce 2021 činí 3 550 Kč, výše procentní výměry činí nejméně 770 Kč měsíčně.
Objednejte si zdarma náš týdenní newsletter. Aktuální články a důležité informace tak budete mít vždy po ruce ve svém mailu.
22. 11. 2021 6:49
Dobrý den,
invalidním důchodcům se při vstupu do starobního důchodu přepočítává invalidní důchod na starobní. Nevíte dle jakých parametrů se to počítá, či zda o tom někde není psáno?
Děkuji