Existuje spousta zaměstnavatelů, kteří prostě a jednoduše odečítají svým zaměstnancům z pracovní doby přestávky. - to je celkem logické vzhledem k tomu, že přestávka není výkon práce, vzhledem k předpisům ji MUSÍ zaměstnavatel poskytnout. rozsudky se týkaly profesí, kdy zaměstnanec i v době "přestávky" je v pohotovosti, a v případě nutnosti musí okamžitě přestávku přerušit a nastoupit.
to se asi THP týkat nebude, ne?
Proč kopírujete text, který si každý může přečíst na Seznamu?
A ptáte se na co?
Objednejte si zdarma náš týdenní newsletter. Aktuální články a důležité informace tak budete mít vždy po ruce ve svém mailu.
28. 11. 2021 16:00
Rozhodnutí soudů je jasné. Až desetitisíce zaměstnanců zaměstnavatelé krátí na jejich odměnách za práci. Konkrétně takto rozhodly Ústavní soud ČR a Soudní dvůr EU v říjnu letošního roku. Oč se jednalo? Do odpracované doby se musí jednoznačně počítat také čas, kdy je zaměstnanec na pracovišti, nebo musí být v dosahu, aby mohl reagovat na své povinnosti vyplývající ze zaměstnání. Doposud tomu tak mnohdy nebylo.
Neoprávněné odečítání přestávek
Existuje spousta zaměstnavatelů, kteří prostě a jednoduše odečítají svým zaměstnancům z pracovní doby přestávky. Tradičně se jedná o dobu pohybující se mezi 30 až 120 minutami. Tito zaměstnanci si ale mohou přijít na vyšší peníze. Měli by se totiž domáhat několika set korun právě za tuto zmiňovanou dobu. Doplacení mzdy by se mělo realizovat za tři roky nazpět a mělo by pojímat také případné úroky z prodlení.