Relevanci mají dvě věci, a to druh práce, který byl sjednán v pracovní smlouvě, a pracovní doba.
Odzadu: i když pro zaměstnance platí pružné rozvržení pracovní doby, zaměstnavatel je povinen je pro účely posouzení práva na cestovní náhrady stanovit pracovní dobu s pevným začátkem a koncem (fiktivní pracovní dobu).
Druh práce - nebylo sjednáno řízení motorového vozidla (řidič z povolání), takže za dobu řízení mimo určenou pracovní dobu (viz výše) mzda nenáleží, protože nekoná práci podle pracovní smlouvy. Tato doba "pouze" ovlivní nárok na cestovní náhrady, konkrétně stravné.
Pokud zaměstnavatel platí i dobu řízení motorového vozidla, která se nekryje s pracovní dobou (stále se nejedná o tzv. řidiče z povolání), dopouští se přestupku na úseku odměňování, za což může být sankcionován pokutou až 1 milion. Pořád platí, že mzda náleží za vykonanou práci, tj. práci, která byla sjednána, nikoliv za čas strávený na pracovní cestě.
Objednejte si zdarma náš týdenní newsletter. Aktuální články a důležité informace tak budete mít vždy po ruce ve svém mailu.
13. 1. 2022 15:05
Prosím, pokud máme prac. smlouvu, název prac. pozice: realizační pracovník, který má stanovenou pružnou pracovní dobu s tím, že základní pracovní doba je 9:00 – 14.00 hod. Tento pracovník řídí náklaďák na nějakou zakázku, kde pak pracuje. Může mít v cestovním příkazu cestu od 8 h. do 18:30 hod. , ale v docházce pracovní dobu 9:00 – 17:30 – tj. od kdy přijel na zakázku a do kdy z ní odjížděl? Moc děkuji za informace.