Roční zúčtování u DPP, které podepsaly prohlášení

  • 19. 1. 2022 10:30

    Dobrý den,

    prosím o radu. Nejsem mzdař, tak bych chtěl požádat o radu zkušené. Společnost zaměstnává pracovníky na DPP z nichž někteří podepsali prohlášení.
    U pracovníků, kteří nepodepsali prohlášení se jim roční zúčtování provádět nebude, protože se ze srážkové daně žádné vyúčtování neprovádí.
    U pracovníků, kteří podepsali prohlášení má firma povinnost provést vyúčtování i přesto, že se jedná o DPP do 10-tis nebo stačí, že jim vystaví potvrzení o zdanitelných příjmech a přiznání si udělají svépomocí atp?

    Děkuji.

    T.

    • Dotaz je starý, nové názory již nelze přidávat.
    • 19. 1. 2022 10:59

      Líba

      Pokud vás zaměstnanec do 15.2. požádá o RZD a předloží příslušné doklady, máte povinnost mu RZD udělat. Může vás požádat ten zaměstnanec, pro kterého jste poslední zaměstnavatel v roce. Takže klidně i student, který byl u vás o prázdninách na brigádě.

      U DPP do 10.000,- samozřejmě záleží na tom, jaké byly jeho předešlé příjmy. Mohl mít před vámi zaměstnavatele, kde měl podepsané prohlášení a daně platil. Pokud měl jen u vás příjem do 10.000,- měsíčně, tak žádné daně neplatil, není mu co vracet a žádost o RZD mu rozmluvte.

      Potvrzení o zdanitelných příjmech vystavíte na požádání (do 10 dnů). Můžou ho chtít i ti se srážkovou daní, protože si ji budou chtít zahrnout do přiznání. Ti, kteří podepsali prohlášení, nemusí mít povinnost podávat DP.

    • 19. 1. 2022 11:04

      Jasná

      Jestli se vám jedná o provedení RZD, tak záleží na zaměstnanci, zda zaměstnavatele o RZD požádá, či nikoliv. Srážková daň do RZD nepatří a pokud zaměstnanci na DPP do 10 tisíc měli zálohovou daň, tak jim postačila sleva na poplatníka a daň neplatili. Takže v tomto případě není důvod RZD provést, nula od nuly pojde. Jiná situace by byla, kdyby měli ještě jiný příjem.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).