Hlavní navigace

Náhradní plnění (INVALIDITA) - zaměstnávání ZTP, OZP - odečet

 • 10. 2. 2022 15:26

  Dobrý den,
  měla bych dotaz ohledně náhradního plnění v rámci ročního zúčtování společnosti.
  "Dle ustanovení § 81 zákona o zaměstnanosti jsou zaměstnavatelé s více než 25 zaměstnanci v pracovním poměru povinni zaměstnávat osoby se zdravotním postižením ve výši povinného podílu těchto osob na celkovém počtu zaměstnanců zaměstnavatele. Povinný podíl činí 4 %. Počty zaměstnanců se počítají v průměrném přepočteném počtu, výpočet je uveden v prováděcí vyhlášce č. 518/2004 Sb.
  Povinnost plnění povinného podílu zaměstnavatelé plní
  a. zaměstnáváním v pracovním poměru,
  b. odebíráním výrobků nebo služeb od zaměstnavatelů, se kterými ÚP ČR uzavřel dohodu o uznání zaměstnavatele (uzavírá se dle § 78 zákona o zaměstnanosti), nebo zadáváním zakázek těmto zaměstnavatelům nebo odebíráním výrobků nebo služeb od osob se zdravotním postižením, které jsou osobami samostatně výdělečně činnými a nezaměstnávají žádné zaměstnance, nebo zadáváním zakázek těmto osobám (tzv. náhradní plnění), nebo
  c. odvodem do státního rozpočtu,

  Dle TZ z roku 2015 se může jednat o osoby:
  a. invalidními ve třetím stupni, b. invalidními v prvním nebo druhém stupni,
  c. zdravotně znevýhodněnými.

  Dotaz 1: V případě, že máme zaměstnance slovenské národnosti s trvalým pobytem na Slovensku, kde pobírá invalidní důchod, tzn. je invalidní ve třetím stupni. V ČR odvádí daně. Může jej zaměstnavatel započítat pro účely plnění povinného podílu zaměstnávání osob se zdravotním postižením do ročního zúčtování?

  Dotaz 2: Může zaměstnavatel za rok 2022 započítat pro účely plnění povinného podílu zaměstnávání osob se zdravotním postižením i OZP?

  Dotaz 3: že je člověk osobou se zdravotním postižením dokládá fyzická osoba posudkem nebo potvrzením orgánu sociálního zabezpečení – znamená to tedy, že na základě lékařské zprávy (I ZÁVODNÍHO LÉKAŘE ? ) dodá zaměstnanec na danou ČSSZ podklady, na základě kterých je poté dokument vydán a zaměstnavatel jej tak může evidovat jako OZP (?)
  Děkuji

  • Dotaz je starý, nové názory již nelze přidávat.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).