Ano, zaměstnavatel rozhoduje o tom, kdo dostane a v jaké výši ŘD nad zákonem stanovenou výši. Samozřejmě s dodržením zachování rovnosti mezi zaměstnanci. Pokud určí, že např. svářeči dostanou 5 dní navíc než pomocní dělníci, tak je to v pořádku. Nemůže ale stanovit, že za určitý počet DPN bude ŘD krátit. Toto mám ze školení a myslím si, že vaše tvrzení, že za týden nemoci může ŘD zkrátit o 2 dny by neobstálo.
Tak ještě jednou.
Zaměstnavatel si rozhoduje o tom, v jaké výměře nad zákonné právo dovolenou přizná. Také jsem psala o precizní formulaci, nikoliv o krácení dovolené, i když i to je běžným postupem.
Jestli něco obstojí nebo, raději nepište, jenom se zesměšňujete. Buďte si jista, že obstojí, resp. obstálo už mnohokrát.
A školení? To snad nemyslíte vážně.
Proč máte pořád tendenci někoho zesměšňovat? Copak vám nevadí, že už spousta odpovídajících kvůli vám přestala na toto diskuzní fórum přispívat svými radami, protože se nehodlali pořád nechávat vámi urážet? Vždyť ono jde vše říci i šetrně, aby jste druhého člověka neurazila. To, že jste opět změnila přezdívku neznamená, že nevíme o koho jde. Pořád jedna a tatáž osoba bude urážet druhé. A věřte, že taky začínám přemýšlet o tom, že z těchto stránek zmizím, protože ve svém věku nemám důvod se nechávat někým urážet.
Objednejte si zdarma náš týdenní newsletter. Aktuální články a důležité informace tak budete mít vždy po ruce ve svém mailu.
16. 3. 2022 10:20
Dobrý den,
prosím o radu ohledně krácení dovolené.
Majitel firmy vydá nařízení, že může zaměstnancům krátit dovolenou nad stanovenou zákonnou výměru 4 týdny (nyní mají výměr 5 týdnů) tzn. 1 týden v případě, že zaměstnanec je v pracovní neschopnosti déle jak 1 týden o 2 dny?
Je takové nařízení právně správné? Nemůže nám to napadnout inspektorát práce?
Moc děkuji za odpověď.
Blanka