Hlavní navigace

DPH ze zásob

 • (neregistrovaný) 78.24.10.---

  12. 4. 2013 16:02

  Dobrý den,
  firma A plátce DPH prodává všechno zboží v prodejně firmě B plátce DPH za 1 000 000 kč + DPH.
  Obě firmy se dohodly, že firma B zaplatí firmě A polovinu ihned, a polovinu na měsíční splátky.
  Firmě A se ale nechce odvést státu DPH z celé částky, když v okamžiku prodeje zboží dostane jen polovinu částky. Ideální by bylo odvádět státu DPH vždy z peněz právě obdržených, ale všechno zboží bude majetkem firmy B již v okamžiku zaplacení té poloviny.
  Je nějaká možnost toto optimalizovat?
  Zdravím
  Slezák

  • Dotaz je starý, nové názory již nelze přidávat.
  • 22. 4. 2013 9:44

   bez přezdívky

   Dobrý den pane Slezáku,

   podle § 2 zákona o DPH je předmětem daně z přidané hodnoty kromě jiného i dodání zboží za úplatu osobou povinnou k dani v rámci uskutečňování ekonomické činnosti s místem plnění v tuzemsku. Podle ustanovení § 21 odst. 1 zákona o DPH je pak plátce povinen přiznat daň na výstupu ke dni uskutečnění zdanitelného plnění nebo ke dni přijetí úplaty, a to k tomu dni, který nastane dříve, pokud zákon nestanoví jinak. Plátce daň uvádí v daňovém přiznání za zdaňovací období, ve kterém mu vznikla povinnost přiznat daň.

   Při dodání zboží se zdanitelné plnění považuje za uskutečněné dle ustanovení § 21 odst. 2 písm. a) zákona o DPH při prodeji dle kupní smlouvy dnem dodání nebo v ostatních případech dnem převzetí. Dodáním zboží se dle ustanovení § 13 odst. 1 zákona o DPH rozumí převod práva nakládat se zbožím jako vlastník.

   Z pohledu DPH není bohužel skutečnost, že k úhradě kupní ceny dochází postupně v rámci sjednaných splátek, relevantní. Povinnost přiznat daň na výstupu zde vzniká "najednou" a je vypočtena z celé sjednané ceny. Vznik této povinnosti je vázán, jak již bylo výše konstatováno, k datu dodání nebo převzetí zboží, tj. k datu uskutečnění zdanitelného plnění. Pokud je před datem uskutečnění zdanitelného plnění zaplacena kupujícím záloha (platba na toto zdanitelné plnění), vzniká prodávajícímu povinnost přiznat daň již k datu přijetí platby (§ 21 odst. 1 zákona o DPH).

   Ze zadání Vašeho dotazu tedy vyplývá, že prodávající má povinnost přiznat daň z celkové částky k datu uskutečnění zdanitelného plnění. Způsob úhrady nemá vliv na povinnost odvést daň.

   Přeji Vám hezký den.

   S pozdravem

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).