Objednejte si zdarma náš týdenní newsletter. Aktuální články a důležité informace tak budete mít vždy po ruce ve svém mailu.
Kamila si prošla drsným obdobím. Dnes staví komunitu, která pomáhá ženám růst
Byznys na dálkové ovládání: Ondřej postavil úspěšnou firmu na dronech
Chyba v novém systému hlášení: Údaje se mohly dostat k cizím uživatelům
Milion korun navíc na důchod? Babišova vláda mění pravidla penzijního spoření
Stejný obal, menší obsah. Dělají z nás výrobci nenápadným zdražováním hlupáky?
EET: Češi mění názor na jedno z nespornějších opatření posledních let
27. 11. 2023 9:44
Dobrý den, podnikatel se v roce 2022 rozhodl pronajímat jeden byt, který vlastní, není v majetku firmy. Část nájmu ve výši 7.000,- je jako nájemné (zdanění §9, v DPH ř. 50 - osvobozeno od DPH), část ve výši 4.000,- jako záloha na služby.
Otázky zní:
* část ve výši služeb 4.000,- je jako příjem nepodléhající základu daně v roce 2022, tedy záloha? Takto to máme zaúčtováno a doufám, že je to správně, protože 1 daň. poradce řekl, že ano, druhý řekl, že je to sice záloha, ale v roce 2022 vstupuje do základu daně §9
* v roce 2023 se podnikatel rozhodl, že nájemci zálohy vyúčtovávat nebude. Máme o ty zálohy dodanit rok 2022 a přepočítat krátící koeficient? nebo můžeme operovat s tím, že se tak rozhodl v roce 2023 a částku uhrazených záloh roku 2022 dát do osvobozených příjmů roku 2023?
Mockrát děkuji za odpověď, pokud jsem neuvedla vše, ráda doplním.