Hlavní navigace

Zástupce při daňovém řízení zahraničního subjektu

  • (neregistrovaný) 81.68.67.---

    15. 4. 2013 20:05

    Dobrý den,
    mohl by mi prosím nekdo poradit v následující veci?

    Pracuji pro spolecnost se sídlem v "jiném clenském státe" a nase spolecnost se bude muset registrovat k dani v Ceské republice (to je fakt, to si reditel zjistil). Nemohou ale zjistit, jestli jim tu registraci muze vyrídit a potom podávat danová priznání nás úcetní (externí - na plnou moc) nebo si budou muset najít v Cechách úcetního/danového poradce. 

    Pozádali me, abych to jakozto cesky mluvící zjistila, ale já nemohu najít nic o tom, jestli ten zástupce muze být zahranicní subjekt nebo ne. Nasla jsem si par.10 a 11 zákona c.337/1992 Sb. o správe dani a poplatku, ale tam se to nijak nespecifikuje, také jsem nasla clánek o tom, ze (uz) nemusí podávat danové priznání jen danový poradce, ale i úcetní, ale nikde se nepíse, jestli výhradne tuzemský, nebo eventuelne zahranicní...

    Predem dekuji za rady, kdyby neco nebylo srozumitelné, upresním.

    Šárka

    • Dotaz je starý, nové názory již nelze přidávat.
    • 15. 4. 2013 22:53

      Rop

      Tak to vezmeme popořádku:

      Zákon č. 337/1992 Sb., o správě daní a poplatků byl k 1.1.2011 nahrazen zákonem č. 280/2009 Sb., daňovým řádem.

      Zastupování řeší § 25 a následující.

      Pro Vaši společnost připadá do úvahy několik variant:
      a) společnost před českými úřady zastupuje statutární orgán (který je předpokládám v zahraničí) - ono to není zastupování, ale spíš oprávnění jednat za právnickou osobu
      b) společnost zastupuje zaměstnanec - tam je potřeba, aby ho statutár zmocnil
      c) společnost zastupuje třetí osoba - tam je potřeba, aby ji statutár zmocnil
      (ve všech případech zmocnění doporučuji plnou moc ověřenou v zahraničí - a to buď v českém jazyce, nebo v cizím jazyce přeloženou soudním tlumočníkem)

      Jinak k těm třetím osobám - to může být:
      a) advokát (český nebo v ČR usazený či hostující - prostě musí být v evidenci České advokátní komory)
      b) daňový poradce (český nebo v ČR usazený či hostující - prostě musí být v evidenci Komory daňových poradců ČR)
      c) někdo jiný

      U toho c) někdo jiný je však problém, že pokud to dělá za peníze tak vykonává nelegální podnikání (byť sankční řízení je teprve v plínkách) a co je pro vás jako pro klienta hlavní - není ze zákona pojištěn. Daňový poradce či advokát ano.

      Jinak z dvojce advokát či daňový poradce vyberte spíš daňového poradce - advokát tu možnost zastupování před úřady má z toho důvodu, že je právním poradcem ve všech částech práva (tedy i v právu daňovém) - ale mezi námi za 15 000 advokátů daním rozumí tak zaokrouhleně asi 100 :-)

      Jinak jaký důvod máte k registraci v ČR k daním?

      PS: pro odpověď se musíte zaregistrovat :-)

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).