Hlavní navigace

Výpočet odstupného po rodičovské dovolené

  • (neregistrovaný) 90.176.155.---

    17. 4. 2013 8:26

    Dobrý den,

    chtěla bych Vás moc poprosit o radu, jak postupovat při výpočtu PMV pro stanovení odstupného u naší učitelky, která je zaměstnána od roku 2004, ale posledních 6 let byla na MD nebo RD? Mohu PMV použít pravděpodobný výdělek, tak že budu počítat s platovým tarifem, který by měla po návratu z poslední RD?

    Předem moc děkuji za Vaši odpověď.

    Martina Novotná

    • Dotaz je starý, nové názory již nelze přidávat.
    • 19. 4. 2013 9:10

      autorka

      Dobrý den,

      rozhodným obdobím pro výpočet průměrného výdělku pro pracovněprávní účely je předchozí kalendářní čtvrtletí. Jestliže zaměstnanec v rozhodném období neodpracoval alespoň 21 dnů, použije se pravděpodobný výdělek. Pravděpodobný výdělek zjistí zaměstnavatel dle § 355 zákoníku práce z hrubé mzdy nebo platu, které zaměstnanec dosáhl od počátku rozhodného období, popřípadě z hrubé mzdy nebo platu, které by zřejmě dosáhl. Přitom se přihlédne zejména k obvyklé výši jednotlivých složek mzdy nebo platu zaměstnance nebo ke mzdě nebo platu zaměstnanců vykonávajících stejnou práci nebo práci stejné hodnoty.

      Budete tedy vycházet z hypotetického výdělku, kterého by zřejmě dosáhla, pokud by od počátku rozhodného období pracovala. Ve vašem případě platové zařazení (třída a stupeň), včetně osobního ohodnocení a jiných příplatků, které by jí v rozhodném období příslušely.

      Krásný den přeje Dagmar Kučerová :) 

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).