Příplatek za ztížené pracovní prostředí a kategorizace prací jsou dvě vzájemně se neovlivňující oblasti.
Kategorizace prací je nástroj řízení ochrany zdraví při práci. Její výsledky slouží, kromě stanovení požadavků na zjištění ochrany zdraví při práci, např. k stanovení četnosti pracovnělékařských prohlídek u jednotlivých zaměstnanců (v budoucnu by měly sloužit i k stanovení možnosti zaměstnance odejít dříve do starobního důchodu). Nevzniká z nich však nárok na výplatu příplatku za ztížené pracovní prostředí. To opravdu řeší vámi uvedené nařízení vlády.
Příplatek za ztížené pracovní prostředí je kompenzací zaměstnanci za to, že vykonává některou z prací uvedených v nařízení vlády. Tedy, na rozdíl od kategorizace prací, neslouží k ochraně zdraví při práci (spíše naopak).
Informace uvedená na školení byla správná. Kategorie práce, do které je zaměstnancem vykonávaná práce zařazena, není podkladem pro nárok na výplatu příplatku za ztížené pracovní prostředí, a to ani v případě jedná-li se o výkon rizikové práce.
Objednejte si zdarma náš týdenní newsletter. Aktuální články a důležité informace tak budete mít vždy po ruce ve svém mailu.
26. 9. 2024 8:18
Dobrý den, chtěla bych se zeptat, kdy se dává příplatek za ztížené pracovní prostředí. Máme ve společnosti 3 profese, které jsou zařazeny do kategorie 3. celo dobu jim dáváme příplatek za ztížené pracovní prostředí, ale nyní jsem byla na školení ze kterého vyplynulo, že příplatek 10% se dává jen v případě, že je toto ztížené prostředí uvedeno v nařízení vlády 567/2007 v §6. Zde ale nevídím třeba lokální svalovou zátěž ani polohu, které máme ve 3ce.
Můžete mi to prosím někdo vysvětlit? když máme od hygieny schválenou 3ku, dávám příplatek i když není uvedený v nařízení vlády 567/2007?
děkuji, hezký den,
Michaela