Hlavní navigace

Ocenění krátkodobého majetku

  • 78.102.110.---

    2. 5. 2013 1:21

    Dobrý den, jsem začínající OSVČ, plátce DPH. Vedu daňovou evidenci.

    1) Musím vést evidenci krátkodobého majetku? Jediným mým majetkem v podnikání je momentálně zásoba zboží

    2) I když bych nemusel, pravděpodobně bych ji vedl. Jak bych ocenil zboží v evidenci? Dejme tomu, že nakupuji zboží 10ks různého druhu zboží ze zahraničí, u některých mám náklady spojené s poštovným v cizí zemi mimo EU. Také platím něco za skladování a kurýra do ČR. Dále CLO. Rozpočítat cenu na jeden kus zboží v balíku různých druhů zboží by bylo složité. Mohu vzít jako odhadní cenu zboží její nákupní hodnotu a ignorovat CLO a dopravné? Do deníku příjmů a výdajů samozřejmě uvádím všechny výdaje i příjmy (poštovné...)

    3) Pro účely DPH do výpočtu zahrnuji cenu zboží, kurýra do ČR(náklad spojené s dopravou do ČR) a CLO. Nezahrnuji tam skladné v USA, poštu v zahraničí. Je to tak?

    3) Při nákupu rovnou platím a při prodeji mi zákaznící platí také před předáním nebo při předání zboží. Nedostávám tedy doklady se splatností až po obdržení zboží a naopak. Nemusím tedy vést evidenci pohledávek a závazků? Respektive takovou evidenci musím vést, ale bude prázdná?

    4) Jako kurz pro zaplacení při nákupu v cizí měně používám kurz ČNB v den uskutečnění mojí platby  - tak to zanáším do knihy příjmů a výdajů. Při výpočtu DPH při vstupu do ČR budu používat kurz od celního úřadu, je to tak správně?

    5) Používat kurz ČNB při nákupu zboží je jednoduché, ale docela nevýhodné. Banky mají většinou "horší" kurz, takže mě to stojí o trochu víc peněz. Je pro mě nějaká jiná přiměřeně jednoduchá možnost používat výhodnější kurz?

    Předem děkuji za odpověď

    • Dotaz je starý, nové názory již nelze přidávat.
    • 2. 5. 2013 8:20

      Rop

      1. Musíš

      2. Musíš rozpočítávat

      3. Bůh suď

      3. Prázdné evidence se nevedou.

      4. Pokud platíš z českého účtu, tak do daňové evidence vstupuje částka v Kč, kterou jsi skutečně odeslal. Pokud z dolarového účtu tak do daňové evidence vstupuje částka v USD * průměrný roční kurz vyhlášený MF

      5. Kurz ČNB se v daňové evidenci nepoužívá. Buď co skutečně zaplatím v CZK nebo průměrný kurz vyhlášený MF ČR * cizí měna.

    • 5. 5. 2013 17:32

      bez přezdívky

      Diky, rad bych polozil doplnujici dotazy:
      ad 1)Tady (http://www.jakpodnikat.cz/zasoby.php) se pise, ze evidence zasob uz neni povinna, konkretne "Dříve bylo nutné sledovat tzv. drobný hmotný majetek (nad 3000 Kč). To už dnes neplatí, takže záleží na nás, jak a jestli vůbec budeme zásoby evidovat." Je ta informace spatna nebo to plati jen pro nekoho?

      Dekuji dopredu za odpoved

    • 5. 5. 2013 18:47

      Rop

      Tak pokud prokážete finančnímu úřadu jinak, že všechny nakoupené zásoby jste použil k ekonomické činnosti a máte z nich daňové výnosy tak proč ne ....

      A jinak když se kouknu do zákona tak tam vidím v § 7b odst. 1 a 2 zákona o daních z příjmů toto:
      (1) Daňová evidence zajišťuje zjištění základu daně z příjmů a obsahuje údaje o
      a) příjmech a výdajích, v členění potřebném pro zjištění základu daně,
      b) majetku a závazcích.
      (2) Pro obsahové vymezení složek majetku v daňové evidenci se použijí zvláštní právní předpisy o účetnictví, není-li dále stanoveno jinak.

      A součástí majetku jsou i zásoby (stejně jako pohledávky, dlouhodobý majetek, peněžní prostředky).

    • 5. 5. 2013 19:28

      bez přezdívky

      Ano je to tak, jak pisete. Procetl jsem si prislusne § a dalsi fora o podnikani a pro dalsi ctenare tohoto vlakna to tedy shrnu tak: OSVC ma povinnost vest evidenci majetku, tedy i evidenci zasob, ale jelikoz neni predepsana pevna forma, je predevsim dulezity obsah. Nekomu tedy bude stacit psat prehledne nakup a prodej zbozi do prijmu a vydaju a jednou za rok udelat inventuru se zapisem. Financnimu uradu to staci, i kdyz by se jim libila vic treba evidence skladovych zasob. Vic http://webtrh.cz/17379-evidence-skladovych-zasob

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).