Hlavní navigace

DPH 2012/2013

 • (neregistrovaný) 88.146.227.---

  2. 5. 2013 12:36

  Dobrý den, mám dotaz společnost začala podnikat v roce 2012 a nebyla plátcem DPH, v roce 2013 se stala plátcem DPH může si uplatnit nárok na vstupu za doklady z roku 2012?? Děkuji Marková

  • Dotaz je starý, nové názory již nelze přidávat.
  • 8. 5. 2013 22:20

   bez přezdívky

   Dobrý den paní Marková,

   obecně platí, že nárok na odpočet DPH si můžete uplatňovat až v období, kdy jste plátcem DPH. Nicméně ustanovení § 79 zákona o DPH stanoví možnost uplatnění odpočtu daně při registraci plátce.

   Plátce může uplatnit za první zdaňovací období po registraci nárok na odpočet daně ze zboží, nemovitosti nebo služeb, pokud jsou:
   1. pořízeny od jiného plátce daně za posledních 12 měsíců před datem registrace a má k dispozici daňový doklad,
   2. k datu registrace je součástí jeho obchodního majetku,
   3. splněny i podmínky pro uplatnění odpočtu daně dle ustanovení § 72 - 78d zákona o DPH (především obecná podmínka, že přijaté zdanitelné plnění použije pro své ekonomické činnosti).

   Datem registrace se rozumí datum účinnosti registrace uvedené na rozhodnutí o registraci.

   V ustanovení § 4 odst. 3 písm. c) zákona o DPH se říká, že obchodním majetkem je souhrn majetkových hodnot, který slouží nebo je určen osobě povinné k dani k uskutečňování ekonomických činností.

   Vypočtený nárok na odpočet daně u dokladů za přijatá zdanitelná plnění pořízená 12 měsíců před datem registrace uvede plátce daně ve svém prvním daňovém přiznání k DPH na řádku 45.

   S pozdravem

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).