Hlavní navigace

Přenesená daňová povinnost

 • (neregistrovaný) 94.242.124.---

  13. 5. 2013 9:53

  Hezký den, jsme společnost, která provádí montáže domácích a satelitních antén. Na školeni mi bylo sděleno, že přenesená daňová povinnost se vztahuje pouze na kompletní montáže. Tedy když si zákazník objedná pouze výměnu nebo dodání nového zesilovače, tak se má postupovat, že se jedná o opravu a tudíž fakturovat s 21% DPH i když se jedná o bytové prostory. Stále máme problémy s jedním bytovým družstvem, které nám tvrdí, že to má být v přenesené daňové povinnosti. poraďte mi prosím, kdo má pravdu. S pozdravem krásného dne Lenka Šmídová

  • Dotaz je starý, nové názory již nelze přidávat.
  • 15. 5. 2013 10:40

   bez přezdívky

   Dobrý den,
   otázku uplatnění režimu přenesení daňové povinnosti ve stavebnictví upravuje § 92a, resp. § 92e zákona č. 235/2004 Sb., o dani z přidané hodnoty, ve znění pozdějších předpisů. Úprava tam uvedená stanoví, že režim přenesení daňové povinnosti se uplatní, pokud:
   - se jedná o vyjmenovaná plnění, tj. v oblasti stavebnictví o stavební práci zatříděnou do skupiny 41 až 43 klasifikace produkce CZ-CPA a
   - odběratel je plátce DPH (s určitými modifikacemi u specifických subjektů - viz například informace GFŘ
   http://cds.mfcr.cz/cps/rde/xchg/cds/xsl/legislativa_metodika_14310.html?year=0
   a navazující právní názory GFŘ a MF ČR).
   Znamená to tedy, že v případě, že Váš odběratel je plátce DPH (s určitými výjimkami - viz dokument výše), režim přenesení daňové povinnosti se uplatní. Přitom nezáleží na tom, zda plnění použije pouze pro účely svého podnikání či plnění bude subdodávkou pro jinou osobu.
   Co se týče první podmínky pro uplatnění režimu přenesení daňové povinnosti, tj. zda spadá Vaše plnění pod kódy 41 - 43 klasifikace CZ-CPA, jedná se o otázku nikoliv výlučně daňovou, ale spíše "statistickou".

   Vzhledem k tomu, že obdobné dotazy se v této poradně opakují, doporučuji při řešení obdobných situací následující postup:

   - rámcovým vodítkem je "nahlédnutí" do přehledu nejčastějších dotazů k zatřídění, který publikuje GFŘ - na uvedeném odkazu ve spodní části (soubor MS Excel) -
   http://cds.mfcr.cz/cps/rde/xchg/cds/xsl/legislativa_metodika_15152.html?year=0
   - pro závaznou informaci, která slouží i jako "krytí" vůči Finančnímu úřadu, je zapotřebí nechat si Vámi poskytované služby zatřídit do klasifikace CZ-CPA. Pro tyto účely jsou zřízena zatřiďovací střediska (například ORGES Consulting, ÚRS Praha, SIAK Zlín a řada dalších), která Vámi poskytované plnění zatřídí.

   Za redakci Podnikatel.cz

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).