Hlavní navigace

Vklad majetku - odložená daň

• (neregistrovaný) 193.165.211.---

30. 5. 2013 14:42

Dobrý den,
    mám ještě jeden dotaz:
    Společnost A pořídila majetek (nemovitosti), začala je odepisovat. Po určitém čase vložila tyto nemovitosti do Společnosti B.
    Společnost B si je zařadila do Obch. maj. a účetně je začala odepisovat.
    Moje otázky:
    1. Jaká je vstupní cena (účetní i daňová) z které se začíná odepisovat? Daňově se pokračuje v odepisování ze společnosti A? Jak se stanoví účetní cena - hodnota vkladu (nutnost znaleckého posudku?)?
    2. Jak je to se zahrnováním tohoto majetku do výpočtu odložené daně?
    Je to trochu složitější, ale myslím, že pro pana Říhu to nebude problém...

Děkuji předem

• Dotaz je starý, nové názory již nelze přidávat.
    • 30. 5. 2013 20:29

Rop

1. účetní znalecky, daňová - pokračuje se v odepisování

2. někdy si sedneme na pívo a já vám to vysvětlím ... je třeba rozlišit trvalý a dočasný rozdíl mezi účetní a daňovou hodnotou ...
      Příklad:
      Vklad účetní hodnota: 100
      daňová hodnota: 80
      rozdíl: 20 je trvalým rozdílem ... neboť mezi hodnotou 100 a 80 nebyla nikdy ušetřena ani předplacena daň z příjmů.

• 31. 5. 2013 13:39

LM (neregistrovaný) 193.165.211.---

Děkuji za odpověď pane Řího, věděl jsem, že to pro Vás nebude problém.
      Nicméně pokud to dobře chápu, tento vložený majetek se do odložené daně nezahrnuje nikdy.
      Ani v případě, že by (čistě teoreticky) byla účetní cena stanovená znalcem stejná jako zůstatková daňová cena vloženého majetku? V takovém případě by u spol. B nevznikl žádný rozdíl ve vstupních cenách (základ odepisování by byl stejný), ale postupem času by vznikaly rozdíly v zůstatkových cenách - tzn. přechodné rozdíly, které by měly být započítány v odložené dani.
      Nebo přemýšlím úplně špatně?
      Takže pokud se liší znalecká cena při vkladu (vstupní účetní cena), byť jen o 1 korunu, je to trvalý rozdíl - nezahrnuje se do odložené daně, ale pokud by byly účetní vstupní (znalecká) cena a daňová zůstatková cena stejné, vznikl by postupem času přechodný rozdíl v zůstatkových cenách.
      Druhá otázka je, co udělá společnost A (vkládající) s rozdílem v zůstatkových cenách vkládaného majetku? Tyto rozdíly totiž dávala do odložené daně (např. dříve koupila nemovitost = daňová a účetní VC jsou stejné - odepisováním vznikaly přechodné rozdíly).
      Z pohledu společnosti A: Ke dni vkladu (proběhl např. v roce 2012) byly např. ZC účetní 100 a ZC daňová 50. Je to tak, že se k 31.12.2011 se do odložené daně "normálně" započítají rozdíly mezi úč. ZC a daň. ZC a potom ke dni 31.12.2012 už ne. Nic víc se z pohledu společnosti A neřeší?
      A třetí otázka (moje spekulativní):
      Společnost B: Pokud jde o trvalý rozdíl (jak píšete - ne přechodný) mezi úč. ZC a daň. ZC v okamžiku vkladu a nebyla z tohoto nikdy placena DPPO, v dalších letech je tento majetek přece odepisován a tyto odpisy (rozdíl mezi nimi) vstupuje do výpočtu DPPO tzn., že ovlivňuje výši daně (DPPO) a v tomto případě se v jednotlivých letech jedná o přechodné rozdíly ne? Když na konci budou úč. i daň. ZC nula. Tím chci říct, že by odložená daň z vkládaného majetku mohla počítat asi takto:
      např. při vkladu: VC účetní 1 000 (znalecky), VC daňová 600 (ZC), dále odpisy v 1. roce po vkladu účetně 50, daňově 20.
      Můj návrh na propočet odložené daně: Vzala by se VC daňová (600) a vydělila by se VC účetní (1000) = 0,6 = 60%. Potom by se vzalo 60% z ročního účetního odpisu 0,6 x 50 = 30 a porovnalo s daňovým odpisem (20). Vznikl by tak rozdíl v ZC (10) (ÚZC < DZC =>> odl. pohledávka). Tímto by se v podstatě vyrovnávaly VC (v tomto případě je účetní větší, ale šlo by to samozřejmě i kdyby byla větší daňová).
      Co Vy na to?

Díky za odpověď

LM

• 1. 6. 2013 16:16

Rop

Společnost do které bylo vloženo:
      UC = 100
      DC = 50
      rozdíl = 50 = trvalý rozdíl

Po dalším roce odpisování
      UC = 80
      DC = 20
      rozdíl = 60 ... 50 je trvalý a 10 je dočasný

U společnost ze které bylo vloženo: tam dočasný rozdíl zaniká ... neboť není majetek, ze kterého by se tvořil ...

Každopádně se poraďte se svým auditorem ... oni šmudlové na to koukají každý jinak ... a málo kdy je v jejich rozlišovací schopnosti pochopit co je trvalý a dočasný rozdíl ... jak je rozdíl tak prostě účtují o odložené dani.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).