Hlavní navigace

Převod dovolené

 • (neregistrovaný) 37.188.228.---

  6. 6. 2013 8:23

  Dobrý den paní Kučerová, prosím o radu.
  Podnikatel FO ukončil pracovní poměr se svými zaměstnanci a uzavřel s nimi  nový pracovní poměr ve svém s.r.o.
  Zaměstnanci požádali a zaměstnavatelé se dohodli o převodu alikvotní části dovolené za 1 - 5 2013. Kdy  a jakým průměrem budou uhrazeny náklady vzniklé úhradou vyplacené náhrady mzdy druhému zaměstnavateli? Najednou např. 6/2013 nebo jednotlivě při čerpání dovolené zaměstnanci?
  Děkuji za odpověď. Skalová

  • Dotaz je starý, nové názory již nelze přidávat.
  • 11. 6. 2013 7:30

   autorka

   Dobrý den,

   převádět dovolenou od jednoho zaměstnavatele k druhému je možné za předpokladu, že zaměstnanci právo na tuto dovolenou vzniklo, a že se na převodu dovolené zaměstnavatelé dohodli, tj. odsouhlasili výši náhrady mzdy (refundaci) za dovolenou. O poskytnutí dovolené u nového zaměstnavatele samozřejmě musí zaměstnanec požádat, a to nejpozději před skončením pracovního poměru u zaměstnavatele dosavadního.

   Za dobu čerpání dovolené náleží náhrada mzdy ve výši takového průměrného výdělku, jakého dosáhne zaměstnanec u zaměstnavatele, který mu dovolenou poskytuje. V případě rozdílu výdělků u obou zaměstnavatelů, logicky může dojít k situaci, kdy zaměstnavatel, který bude poskytovat refundaci náhrady mzdy, vynaloží vyšší částku, než kterou by vyplatil zaměstnanci po dobu dovolené sám. Ve vaší situaci by mohl nový zaměstnavatel neprodleně určit její čerpání, nejlépe v následujícím období. Pak bude při podpisu dohody jasné, jakým průměrem se náhrada mzdy vypočítá a na jaké výši náhrady mzdy se mají zaměstnavatelé dohodnout.

   V případě, že nebude předem určeno čerpání, zřejmě vzniknou větší rozdíly mezi skutečnou výší náhrady mzdy za čerpanou dovolenou a její refundací. Ovšem jedná se o dohodu a oba zaměstnavatelé (ve vašem případě fyzická osoba a právnická osoba zastoupená stejnou osobou) s výší refundace v okamžiku převodu dovolené a podpisu dohody souhlasili.

   Krásný den přeje   Dagmar Kučerová  ;)

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).