Hlavní navigace

Proplacení řádné dovolené po skončení MD.

 • (neregistrovaný) 89.103.73.---

  13. 6. 2013 9:22

  Dobrý den!Manželka je na MD od 29.10.2012, letos v květnu (2013) po skončení MD si zažádala zaměstnavatele o čerpání celé dovolené na kterou má nárok. Nebylo jí však proplaceno celých 25 dnů, ale jen poměrná část protože prý spadá do kategorie zaměstnanců s nerovnoměrně rozvrženou pracovní dobou. Je zaměstnaná jako zdravotní sestra v nemocnici. Jak to tedy je, má nárok na poměrnou část nebo na celých 25 dnů dovolené? Za odpověď předem děkuji!

  • Dotaz je starý, nové názory již nelze přidávat.
  • 17. 6. 2013 11:06

   bez přezdívky

   Dobrý den,

   při posouzení nároku na čerpání řádné dovolené bezprostředně po mateřské dovolené (dovolená je zásadně čerpána, nelze ji proplatit) je důležitá skutečnost, zda bylo v kalendářním roce odpracováno alespoň 60 dnů (60 pracovních směn). Za výkon práce se přitom považuje i čerpání mateřské dovolené. Předpokládám, že ve vašem případě se o 60 pracovních směn plánovaných na období leden až květen jednalo. Jde tedy o nárok na dovolenou za kalendářní rok.

   Protože má manželka nerovnoměrně rozvrženou pracovní dobu, je potřeba vypočítat nárok na dovolenou za kalendářní rok při nerovnoměrně rozvržené pracovní době. Vypočítá se podle vzorce:

   počet plánovaných směn v roce (dle stanovené týdenní pracovní doby) x počet týdnů dovolené
   ----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
   počet týdnů v roce (obvykle se použije číslo 52,143 v nepřestupném roce, 52,286 v přestupném roce).

   Stejně by zaměstnavatel postupoval i za situace, kdyby manželka nečerpala mateřskou dovolenou, ale pracovala. Při nerovnoměrně rozvržené pracovní době se celkový nárok na dovolenou vždy přepočítává podle ročního rozvrhu směn. Na druhou stranu si musíte uvědomit, že její směna (a tím i náhrada mzdy v době čerpání dovolené) pravděpodobně není osmihodinová, jako u většiny zaměstnanců, ale kupříkladu dvanáctihodinová.   

   Hezký den přeje   Dagmar Kučerová    :) 

      

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).