Hlavní navigace

Krácení dovolené při dlouhodobé nemocenské

  • (neregistrovaný) 46.13.65.---

    17. 6. 2013 14:25

    Dobrý den,
    zaměstnanec nastoupil 14.12.2011 do pracovního poměru. Od 6.3.2012 do 20.4.2013 měl nemocenskou.
    Zajímalo by mne, jestli má nárok na dovolenou za rok 2012, když neodpracoval ani 60 dní?
    Děkuji za odpověď

    • Dotaz je starý, nové názory již nelze přidávat.
    • 20. 6. 2013 6:35

      bez přezdívky

      Dobrý den,

      aby měl zaměstnanec nárok na dovolenou za kalendářní rok (nebo její část), musí odpracovat v příslušném kalendářním roce alespoň 60 směn. Za výkon práce se přitom posuzuje také doba uvedená v § 348 zákoníku práce (doba čerpané dovolené, svátek atd.). V případě dlouhodobé nemoci se tento nárok následně krátí dle § 223 zákoníku práce

      Při posouzení nároku na dovolenou za rok 2012 tedy záleží na harmonogramu směn zaměstnance, ve vašem případě v období od 1. ledna do 5. března 2012. Pravděpodobně nenapočítáte 60 dnů výkonu práce. Potom náleží v souladu s § 214 zákoníku práce dovolená za odpracované dny - v délce jedné dvanáctiny dovolené za kalendářní rok za každých odpracovaných 21 dní. Bude se jednat o 1 nebo maximálně 2 dvanáctiny z celkového ročního nároku (dny opět napočítáte podle harmonogramu směn, nemusí se vždy jednat o po až pá). Tato dovolená se z důvodu nemoci zaměstnance nekrátí.

      Krásný den přeje  Dagmar Kučerová  :)

       

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).