Hlavní navigace

DPH

 • (neregistrovaný)

  26. 6. 2013 10:25

  Dobrý den,
  jsme příspěvková organizace, zřízená Městskou částí. Naší hlavní činností je realizace koncertních vystoupení umělců. Nejsme plátci DPH.

  V případě, že u nás vystoupí  umělec ze zahraničí (může být jak z EU tak z ostatních zemí), tedy osoba neusazená v tuzemsku,  stáváme se osobou identifikovanou k dani? Musíme tedy provést dopočet DPH, bude ve výši 15 % ?, a odvést finančnímu úřadu?

  Do 15 dnů ode dne , kdy jsme se stali identifikovanou osobou, musíme podat přihlášku k registraci ?

  Daň odvádíme čtvrletně ?

  Je jedno, zda umělec je ve své zemi plátce či neplátce DPH ?

  Děkuji. Potočková

  • Dotaz je starý, nové názory již nelze přidávat.
  • 3. 7. 2013 23:24

   bez přezdívky

   Dobrý den paní Potočková,

   vycházíme z předpokladu, že jste příspěvková organizace zabývající se kulturní činností, jste osobou povinnou k dani a nejste plátci DPH. Pak se na Vás v případě vystoupení zahraničního umělce vztahuje § 6h zákona o dani z přidané hodnoty v platném znění. Tj. osoba povinná k dani se sídlem nebo provozovnou v tuzemsku, která není plátcem, je identifikovanou osobou ode dne přijetí zdanitelného plnění s místem plnění v tuzemsku od osoby neusazené v tuzemsku, pokud se jedná o poskytnutí služby, dodání zboží s instalací nebo montáží, nebo dodání zboží soustavami nebo sítěmi.

   Výše sazby DPH se bude odvíjet od uzavřené smlouvy. Pokud je uzavřena s právnickou osobou, pak je nutné uplatnit základní sazbu daně. V případě, že je uzavřena se samotným umělcem, uplatňuje se sazba snížená. Pro Vaši organizaci není rozdíl, zda je umělec plátce či neplátce daně.

   Podmínky pro registraci identifikovaných osob jsou upraveny v § 6g až § 6i zákona o dani z přidané hodnoty. Povinnost registrace identifikované osoby vyplývá z ustanovení § 97 zákona o dani z přidané hodnoty. Identifikovaná osoba je povinna podat přihlášku k registraci do 15 dnů ode dne, ve kterém se stala identifikovanou osobou.

   Identifikované osoby na rozdíl od standardních plátců pouze vykazují a odvádí DPH, nemají nárok na odpočet daně na vstupu, ale mají přiděleno DIČ.
    
   Osoba identifikovaná k dani, na rozdíl od plátce DPH, podává daňová přiznání pouze v případě, že jí ve zdaňovacím období vznikne daňová povinnost.

   O zrušení registrace identifikované osoby může podnikatel požádat za předpokladu, že:
   • za posledních 6 měsíců nevznikla povinnost přiznat daň z přijatých služeb, z dodání zboží s instalací nebo montáží, případně soustavami nebo sítěmi, přiznat daň z pořízení nového dopravního prostředku nebo zboží, které je předmětem spotřební daně, nebo mu nevznikla povinnost podat souhrnné hlášení,
   • v současném ani předcházejícím kalendářním roce nepořídil zboží (s výjimkou nového dopravního prostředku a zboží podléhajícího spotřební dani) v hodnotě nad 326 tisíc Kč bez DPH.

   Přeji Vám hezký den.

   S pozdravem

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).