Re: Půjčka od s.r. o.
No to je rada nad zlato. Anonymní je super rádce. Neměli byste půjčovat! A co je tedy to, když organizace poskytne zaměstnanci půjčku - to mohou pouze banky?
Dle zákona o dani z příjmu je pro osoby blízké dobré sjednat úrok 140% diskontní sazby ČNB k datu, kdy se půjčuje. Můžete ve smlouvě poskytnout i bezúročnou půjčku ale u osoby blízké bych to nezkoušel.
Re: Půjčka od s.r. o.
*** Na základě čeho usuzujete, že společnost a otec jednatele jsou osoby blízké? ***
Re: Půjčka od s.r. o.
*** §116 ObčZ "Osobou blízkou je příbuzný v řadě přímé, sourozenec a manžel; jiné osoby v poměru rodinném nebo obdobném se pokládají za osoby sobě navzájem blízké, jestliže by újmu, kterou utrpěla jedna z nich, druhá důvodně pociťovala jako újmu vlastní." Tady je vztah SRO a FO. SRO nemá osobu blízkou. ***
Re: Půjčka od s.r. o.
Nechápu, co se Vám na mé radě nelíbilo. Otec nemá s firmou nic společného, to, že firma půjčuje svému zaměstnanci, to je něco jiného (jde o poměry zaměstnance, které jsou pro firmu důležité).
A pokud se týká půjčování jiným osobám, tak si nejsem jistá, jestli není nějaké omezení, že poskytování půjček může vykonávat pouze osoba registrovaná (finanční instituce).
A pokud byste přesto půjčili tomu pánovi, tak přece samozřejmě za obvyklý úrok. A je to zcela logické, jelikož není možné, aby jednatel (zvlášť pokud není též jediným vlastníkem firmy) rozpůjčovával peníze firmy svým příbuzným.
Objednejte si zdarma náš týdenní newsletter. Aktuální články a důležité informace tak budete mít vždy po ruce ve svém mailu.
18. 1. 2006 6:54
Z pokladny s. r. o. se vyplatí peníze na půjčku otci jednatele.
Jednatelem s.r.o. je jeho syn. Není tu nějaký problém spojené osoby? Pokud bychom sepsali smlouvu o půjčce peněz s úrokovou mírou 3% p.a., byl by nějaký problém?
Vždy k 31.12. bychom zaúčtovali do výnosů úroky, ať už by byly zaplacené či nikoliv. Je to tak správně?