Hlavní navigace

Darování nemovitosti

  • (neregistrovaný) 88.100.93.---

    17. 7. 2013 10:58

     S.r.o. (plátce DPH) daruje nemovitost (pozemek na cvičení a chatu) z OM práv.osobě (sportovní svaz). Nemovitost koupila s.r.o. před 8 lety od neplátce, DPH tedy neuplatňovala. Zůst.cena nemovitosti je cca 50.000,-Kč. Bude tato transakce osvobozena od všech daní včetně DPH? K uplatnění daru k snížení daňového základu mám použít zůstatkovou cenu nebo nechat udělat odhad na cenu obvyklou?
    Děkuji moc za odpověď

    • Dotaz je starý, nové názory již nelze přidávat.
    • 17. 7. 2013 13:47

      Rop

      a) DPH - převod staveb a pozemků je obecně osvobozen od DPH dle § 56 zákona o DPH

      b) daň z příjmů a účetnictví
      1. pozemek: pořizovací cena = účetní zůstatková cena = daňová zůstatková cena
      vyřazení bude zaúčtováno 543/031
      celá částka bude vyloučena na řádku 40 daňového přiznání
      při splnění podmínek je možné celou částku uplatnit na řádku 260 daňového přiznání (samozřejmě maximálně do 5 % řádku 250)
      2. budova: má rozdílné hodnoty (pořizovací cena, účetní zůstatková cena, daňová zůstatková cena)
      vyřazení bude účtováno:
      účetní zůstatková hodnota 543/081
      pořizovací hodnota 081/021
      účetní zůstatková hodnota bude vyloučena na řádku 40 daňového přiznání
      při splnění podmínek je možné daňovou zůstatkovou hodnotu uplatnit na řádku 260 daňového přiznání (samozřejmě maximálně do 5 % řádku 250)

      c) daň darovací - u nabyvatele předpokládám, že bude osvobozena dle § 20 odst. 4 písm. a) zákona o dani darovací ... ovšem pozor, pokud by nebylo osvobození, tak jste ručitelem za daň - tam by základ daně pak byla cena zjištěná znaleckým posudkem

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).