Vázaná živnost

  • (neregistrovaný)

    5. 9. 2013 12:20

    Dobrý den,
    chceme s přítelem založit sdružení podnikatelů v oboru pohostinství. Přítel má ŽL na vázanou živnost (hostinská činnost), takže restaurace, kterou chceme provozovat by byla psaná na něj. Já mám jen volnou živnost - nákup a prodej. Mohu vstoupit s touto volnou živností do sdružení nebo si musím zařídit také vázanou živnost (v tomto případě na hostinskou činnost)?

    • Dotaz je starý, nové názory již nelze přidávat.
    • 11. 9. 2013 13:01

      petr.cizek2 (neregistrovaný)

      Dobrý den,

      sdružení podnikatelů (fyzických osob) je společenstvím osob, které vlastní podnikatelskou činností přispívají ke společnému cíli stanovenému ve smlouvě o sdružení. V rámci takového společenství přispívá každá osoba k cíli sdružení přímo sama za sebe a musí mimo jiné splňovat i zákonné podmínky pro výkon takové vlastní činnosti.

      S ohledem na uvedené nelze proto přímo vykonávat hostinskou činnost bez toho, aniž byste pro tuto činnost měla příslušné živnostenské oprávnění. Je však možné, aby tuto činnost v rámci podnikání vykonával Váš přítel a Vy byste k němu byla v nějakém jiném smluvním vztahu (např. v pracovním poměru, na dohodu o pracovní činnosti apod.). Případně byste museli zajistit, aby výkon Vaší činnosti v rámci sdružení nenaplňoval znaky hostinské činnosti, ale zahrnoval jiný typ práce (např. dovoz surovin, jednání s obchodními partnery apod.).

      S pozdravem

      Petr Čížek
      ZalozFirmu.cz

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).