Hlavní navigace

Společníci - odměny,cestovné - shrnutí

 • (neregistrovaný) 84.242.95.---

  7. 2. 2006 10:56

  Dobrý den,
  pokoušel jsem se hledat v diskusi otázky ohledně společníků a jednatelů s.r.o jejich odměn a cestovné, ale informace jsou dosti roztříštěné a někdy i rozporné :-)
  Mohu vás požádat o zodpovězení/reakci na mé otázky/shrnutí? Děkuji

  Situace - společnost s.r.o, 2 společníci z toho jeden je jednatelem, společnost nemá žádné zaměstnance. Oba společníci nejsou nikde zaměstnáni, jejich jediným příjmem je pouze podíl na zisku ze zmíněné s.r.o, ZP a Soc. poj. si platí sami.

  1/ S jednatelem je sepsána mandátní smlouva na vykonávání funkce např. obchodního zástupce či ředitele (jak jsem pochopil, nesmí být sepsána na funkci jednatele). Ve smlouvě je uvedeno, že mu náleží odměna ve výši 399,- měsíčně a že mu bude propláceno cestovné.

  2/ Se společníkem je sepsána smlouva (je nějaký požadavek na název této smlouvy?) na vykonávání funkce např. IT managera. Ve smlouvě je uvedeno, že mu náleží odměna ve výši 399,- měsíčně a že mu bude propláceno cestovné.

  3/ Pro proplácení cestovného platí stejná pravidla, jako by šlo o zaměstnance? Je to tedy také daňově uznatelný náklad z hlediska s.r.o?

  4/ Je nutné někde (ZP, OSSZ, FÚ) něco nahlásit/přihlásit - myslím tím, že vznikly tyto dvě smlouvy/vztahy a že je pobírána nějaká odměna?

  5/ Z této částky (399,- měsíčně) se neodvádí ZP ani Soc. poj.

  6/ Jak je na odměnu (399,- měsíčně), cestovné a podíl ze zisku s.r.o pohlíženo z hlediska zdanění u společníků (konkrétně se jedná o přiznání daně z příjmu fyzických osob za rok 2006)?
  6a/ Podíl ze zisku je zdaněn 15% (obstará firma) a společníkům je vyplacen zbytek - oni sami už tuto částku dále nedaní.
  6b/ Cestovné společníci danit nemusí - je osvobozeno od daně?
  6c/ Odměna 4788,- (399,- měsíčně) - a tady nevím, kdo odvede daň (je-li) a v jaké výši?

  Děkuji za odpovědi.

  • Dotaz je starý, nové názory již nelze přidávat.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).