Hlavní navigace

Uplatněna sleva na studenta bez podepsaného prohlášení

• (neregistrovaný) 89.177.177.---

1. 3. 2014 16:06

Dobrý den,

dostala jsem se do nemilé situace, nikoli však mou vinou. Jsem studentka kombinovaného studia, od ledna 2013 až do prosince 2013 pracuji na DPČ, kde jsem podepsala růžové prohlášení. Od března do října 2013 jsem měla zároveň druhé zaměstnání, na pracovní poměr na 10 hodin týdně, zde jsem samozřejmě nepodepsala růžové prohlášení, žila jsem tak v domnění, že mi zaměstnavatel sráží mzdu srážkovou daní a má daňová povinnost je tak splněna (měsíční čistý výdělek nepřesáhl 5000,- Kč). Od října jsem nastoupila do zaměstnání na plný úvazek, zde jsem podepsala růžové prohlášení a samozřejmě prohlášení ukončila u prvního zaměstnání na DPČ.

Teď si vyřizuji daně sama a pro jistotu jsem si zažádala o potvrzení o zdanitelných příjmech i mého druhého zaměstnavatele, jelikož jsem nedostala většinu výplatních pásek, nebyla jsem si tak jistá, jestli hrubá mzda nepřesáhla náhodou 5000,- a jestli to tedy musím na FÚ přiznat. No a byla jsem velmi překvapená, když jsem se zde dočetla "poplatník podepsal prohlášení" a že mi byla uplatněna sleva na studenta. Vůbec netuším, jak to teď řešit a mám strach, že budu teď muset daň doplácet, byť mi mají z první DPČ nyní vracet docela velkou částku. Vůbec nechápu, jak mohla účetní uplatňovat slevu na základě prohlášení, které neexistuje, z části je to i moje vina, měla jsem si celou mzdu propočítat a přijít na chybu hned, ale nenapadlo mě, že se něco takového může vůbec stát.

• Dotaz je starý, nové názory již nelze přidávat.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).