Dobrý den, ve Vašem případě se nabízejí dvě hlavní řešení, a sice domáhat se svých práv v trestním řízení nebo v řízení civilním. Odvolání proti usnesení o odložení věci podat nelze, lze však podat stížnost proti tomuto usnesení, a to do tří dnů od oznámení usnesení, což již ve Vašem případě nepůjde. Můžete tak pouze podat znovu trestní oznámení. Je však dost možné, že věc bude opět odložena, protože se nepodaří zjistit totožnost pachatele. Další variantou je řešit věc podáním civilní žaloby na vydání bezdůvodného obohacení na tzv. “bílého koně”. V takovém řízení byste však musel prokázat, že tento “bílý kůň” nejednal v dobré víře, v opačném případě by Vám soud přiznal pouze částku, kterou za vybrání a předání peněz utržil, tj. 3.000,- Kč, na které máte nárok dle § 3001 zákona č. 89/2014, občanského zákoníku. Civilní žalobu můžete podat také na společnost, u které jste si materiál objednal. Pokud však společnost neexistuje, nebude taková žaloba v žádném případě úspěšná, jelikož žalovaná strana nemá způsobilost být účastníkem řízení.
Doporučuji Vám proto vyzvat “bílého koně” k úhradě částky, kterou utržil (příp. na něj v tomto rozsahu podat žalobu), a věc dále řešit v trestním řízení.
Objednejte si zdarma náš týdenní newsletter. Aktuální články a důležité informace tak budete mít vždy po ruce ve svém mailu.
Výpočet důchodu se v roce 2026 změní
Výše záloh na nemocenské pojištění, které zaplatí OSVČ v roce 2026
Špehování konkurence za pár stovek: Jak najít jejich slabiny a vytěžit z toho maximum
Mzdové účetnictví v roce 2025 aneb krátké ohlédnutí končícím rokem
Aktualizujeme další formuláře pro daňové povinnosti
Pozor na sváteční nákupy, v tyto dny budou obchody zavřené
19. 10. 2014 22:09
Dobrý den,
V dubnu letošního roku jsem zakoupil materiál na stavbu za 80 000,-kč.Firma která měla zboží dodat byla však fingovaná a neexistuje.Bankovní účet kam byli peníze převedeny byl bílého koně,který peníze vyzvedl ze svého učtu a předal podvodníkovi.Podal jsem trestní oznámení na policii na neznámeho pachatele.Nicméně policie případ nyní odložila ,s tím ,že pachatele se jí nepodařilo vypátrat a také se jim nedokázala prokázat vazba mezi bílým koněm a podvodníkem.Bílý kun do protokolu uved ,že si našel tuto brigádu přes inzerat a že nevěděl,že se jedná o podvod.
Proto se chci nyní zeptat ,jak přesně mám postupovat.
Má bílý kun odpovědnost za částku ,kterou jsem mu zaslal?
Mám se odvolat proti usnesení nebo se toto řeší přes občansko právní spor,tedy jestli to stačí celé sepsat a následně zanést na soud jako občansko právní spor?
Jsem z Prahy ,tak bych chtěl vědět jak přesně nyní v této věci mám postupovat.Zde zasílám ještě usnesení od policie .
děkuji Martin