Hlavní navigace

Smlouva o ubytování versus nájemní smlouva

• (neregistrovaný) 90.178.232.---

20. 6. 2015 23:21

Dobry den,
    potrebuji poradit ohledně uzavření smlouvy o nájmu X smlouvy o ubytování.

Začnu trošku oklikou: Mám v péči nesvéprávného svěřence (schizofrenik),
    kterého se nám před rokem podařilo ubytovat v chráněném bydlení,
    které provozuje CHarita. Protože je však ubytovací služba pro klienty charity maximálně na rok,
    spojili jsme se před časem s vedoucí charity
    a domluvili se, že my (ze SJM manželů) zakoupíme byt, který bude sloužit k dlouhodobému ubytování svěřencům charity,
    kteří nezvládají svůj život samostatně.
    Tedy budou mít každý svůj pokoj tak ve společném bytě tak, jako tomu bylo dosud, s tím rozdílem,
    že zde nebude v praxi omezení ubytovací služby maximálně na 1 rok,
    ale že budeme smlouvy vždy prodlužovat či uzavřeme nové...

Měla jsem za to, že z právního hlediska použijeme stávající smlouvy o ubytování,
    a to ve funkční podobě tak, jak je měla navržena charita...

Nyní zjišťuji, že to není tak jednoduché.
    Problém č. 1 - mít Živnostenský list - je ok. Rozšířím stávající ŽL.
    problém č. 2 - můžu obyčejný byt (4+1) zkoulaudovaný k dlouhodobému bydlení dát k užívání uživatelům
    na základě smlouvy o ubytování?

Jde mi v praxi o to, že klasický nájemní vztah k části bytu a společným prostorám
    (jsme vlastníky bytu, nelze použít podnájem) a smlouva o ubytování je dost rozdíl...

Pro náš plán je nezbytné, aby ubytovací služba byla provázaná se doprovodnou službou poskytovanou dále charitou.
    Ta spočívá v doprovázení těchto nemocných lidí (2x týdně společné vaření či nakupování, návštěva úřadů atp)
    a koučink obyvatelů bytu psycholožkou 1x týdně + řešení případných krizových situací...
    Dále je velmi důležité, aby ve smlouvách o ubytování bylo omezení,
    že v bytě není možno kouřit, požívat alkoholické/návykové látky, šikanovat spolubydlící,
    mít zvířata atp.... +vyvěšen ubytovací řád.
    Tedy: nachystat ubytovací službu tak, aby byla uzpůsobena pro plánovanou duševně nemocnou klientelu.

Moje otázka zní:
    Můžu já, jako soukromá osoba (živnostník) pouze rozšířit své podnikání o ubytovací služby
    a uzavřít s duševně nemocnými klienty smlouvu o ubytování místo klasické nájemní smlouvy?

Kde se případně dále musím registrovat?
    (Ohledně ŽL by šlo o vedlejší činnost)
    V případě smlouvy o ubytování, můžu využít paušální výdaj ve výši 60% (volná činnost)?

Děkuji moc za odpovědi, či nápady.

• Dotaz je starý, nové názory již nelze přidávat.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).