Hlavní navigace

Zdanění příjmů z fotobank

  • (neregistrovaný) 83.240.103.---

    17. 10. 2010 14:47

    Dobrý den,

    chtěl bych se poptat na problematiku zdaňování příjmů z fotobank. Jsem student VŠ denního studia a chtěl bych si přivydělat prodejem svých fotografií v internetových fotobankách (podle mých informací se zdaňuje na základě autorských honorářů). Nemám žádný jiný příjem ani zaměstnání až na náhodné brigády párkrát do roka. Fotobanky jsou u nás poměrně nová záležitost, proto nemůžu nikde sehnat bližší informace. Je nutno podávat daňové přiznání či platit zdravotní a sociální pojištění? A jak je to s daní z příjmů? Popřípadě od jaké částky mě musí tyhle věci zajímat?

    Děkuji mnohokrát, přeji hezký zbytek dne

    • Dotaz je starý, nové názory již nelze přidávat.
    • 18. 10. 2010 9:06

      autorka

      Dobrý den,

      o vyjádření k nutnosti živnostenského oprávnění prodeje ve fotobankách jsme požádali živnostenský úřad.

      Dagmar Kučerová

    • 19. 10. 2010 10:48

      autorka

      Dobrý den,

      zasílám odpověď Živnostenského úřadu Česká Třebová.

      K Vašemu dotazu, zda je prodej vlastních fotografií v internetových fotobankách předmětem autorských práv nebo je nutné živnostenské oprávnění, popř. jaké,Vám sdělujeme následující.
      Dle našeho názoru lze prodej vlastních fotografií realizovat dvěma způsoby:

      V režimu živnostenského zákona za předpokladu, že jsou splněny všechny pojmové znaky živnosti (živnost = soustavná činnost provozovaná samostatně, vlastním jménem, na vlastní odpovědnost, za účelem dosažení zisku a za podmínek stanovených živnostenským zákonem), a to v rámci živnosti volné „Výroba, obchod a služby neuvedené v přílohách 1 až 3 živnostenského zákona“, obor činnosti č. 68 – Fotografické služby. Obsahová náplň tohoto oboru zní: „Veškeré pořizování, zpracování a úprava fotografií analogovou i digitální technologií, zařízením a technikou s tím související. Zhotovování černobílých a barevných snímků průmyslových, reklamních, portrétních, figurálních a reportážních fotografií. Zpracování fotografií ručně nebo pomocí strojních zařízení. Úpravy fotografických snímků pomocí retuše, kopírování, zmenšování, zvětšování pozitivů a diapozitivů všech formátů, vyvolávání a úprava vyvolaných filmů, kolorování a příprava fotografických roztoků. Zhotovování snímků v ateliérech, interiérech i exteriérech s výtvarným zaměřením, a to na všechny druhy fotografických materiálů. Praní, čištění, sušení, leštění, stříhání, montáž a další úpravy pozitivních i diapozitivních fotografií a fotografických filmů. Provozování samoobslužných fotografických automatů“.

      Činnost lze rovněž posoudit jako živnost vyloučenou z režimu živnostenského zákona (§ 3, odst. 1 písm b), neboť se jedná o využívání výsledků duševní tvůrčí činnosti, chráněných zvláštními zákony, jejich původci nebo autory, v tomto případě zákonem č. 121/2000 Sb., o právu autorském, o právech souvisejících s právem autorských a o změně některých zákonů (autorský zákon) v platném znění.

      Z dotazu jednoznačně nevyplývá, zda se jedná o unikátní umělecká díla, či zda se jedná o běžné fotografické služby, nelze proto jednoznačně jeden z uvedených způsobů doporučit. Možné jsou oba.

      Dovolujeme si Vás upozornit, že uvedený názor je názorem našeho živnostenského úřadu, nejedná se o všeobecně platné stanovisko. Ke kvalifikovanému výkladu této problematiky je oprávněno Ministerstvo průmyslu a obchodu, odbor živností.


      Odpovídala Václava Hermanová, vedoucí odboru obecní živnostenský úřad v České Třebové.

      Pokud budete vyřizovat živnostenské oprávnění, můžete se zaregistrovat na finanční úřad, ČSSZ a příslušnou zdravotní pojišťovnu pomocí Jednotného registračního formuláře přes registr živnostenských úřadů. V opačném případě se registrujete na jednotlivé úřady samostatně. Z hlediska odvodů pojistného jste z důvodu soustavné přípravy na budoucí povolání OSVČ vedlejší bez povinnosti platby záloh. Více o zdanění a odvodech při podnikání studentů:  http://www.podnikatel.cz/clanky/dane-a-odvody-podnikajicich-studentu-starsich-26/

      V případě, že by se jednalo o autorské honoráře podle § 7 odst. 6 zákona o daních z příjmů, tj. příspěvky mediím (novinám, časopisům, televizi, rozhlasu, internetovým serverům atd.), nepřesahující v úhrnu od jednoho plátce 7000 Kč, jsou automaticky zdaněny plátcem daně. Daňové přiznání se nepodává. Příjmy nepodléhají ani odvodům sociálního a zdravotního pojistného. Více v článku:  http://www.podnikatel.cz/clanky/autorske-honorare-jako-privydelek-pri-zamestnani/

      Dagmar Kučerová

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).