Hlavní navigace

příděl do rezervního fondu

 • (neregistrovaný) 195.50.110.---

  21. 3. 2007 12:01

  Dobrý den,
  Chtěl bych se zeptat na následující. Firma je neustále v účetní ztrátě a mimořádně jeden rok dosáhne účetního zisku. V dalším letech je účetní zisk nepravděpodobný.

  Obchodní zákoník říka: "Není-li rezervní fond vytvořen již při vzniku společnosti, je společnost povinna vytvořit jej z čistého zisku vykázaného v řádné účetní závěrce za rok, v němž poprvé čistý zisk vytvoří, a to ve výši nejméně 10 % z čistého zisku, avšak ne více než 5 % z hodnoty základního kapitálu. Tento fond se ročně doplňuje o částku určenou ve společenské smlouvě nebo ve stanovách, nejméně však 5 % z čistého zisku, až do dosažení výše rezervního fondu určené ve společenské smlouvě nebo ve stanovách, nejméně však do výše 10 % základního kapitálu."

  Chápu to dobře, že z účetního zisku vytvořím příděl do rezervního fondu ve výši max 5% základního kapitálu (zbytek je použit/započten na neuhrazené ztráty minulých let). V následujících letech však rezervní fond do výše 10% základního kapitálu nebude firma schopna vytvořit. Je to správně? Rezervní fond pak použije k úhradě ztráty.

  Jde mi o to, zda není problém, že firma nikdy rezervní fond ve výši 10% ZK nevytvoří.

  Díky.

 • Žádné názory

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).