Re: OCEŇOVACÍ PŘIRÁŽKA...opravdu nevíte
Pokud máte při pořízení zásob dodatečné náklady, tak by bylo opravdu vhodné to účtovat odděleně. Problém je v tom, že při účtování způsobem B oceníte cenu vlastních zásob, ale již neurčíte kolik byly odpovídající pořizovací náklady.
Klidně bych to účtoval na 501 oboje (na různé analytiky), ale pak musím vyndat ze skladu na 112 jak vlastní zásoby dle inventarizace, tak i odpovídající podíl pořizovacích nákladů.
Pokud pořizovací náklady promítáte přímo do skladové ceny zásob, tak to samozřejmě nemá smysl.
Objednejte si zdarma náš týdenní newsletter. Aktuální články a důležité informace tak budete mít vždy po ruce ve svém mailu.
Aktualizujeme další formuláře pro daňové povinnosti
Pozor na sváteční nákupy, v tyto dny budou obchody zavřené
Kdo bude mít v roce 2026 nárok na předčasný důchod?
Ten umí to a ten zas tohle. Připomeňte si příběhy šikovných podnikatelů za rok 2025
10 nejvtipnějších vánočních reklam všech dob
Situace, kdy nemusí OSVČ platit zálohy na sociální pojištění
21. 3. 2007 14:29
Dobrý den, účtujeme zásoby způsobem B .V Příloze k účetní závěrce od bývalé účetní se dočítám o nějaké oceňovací přirážce. Víte někdo co to je? Je tam napsané, že zásoby byly při inventarizaci odúčtovány nákladů včetně alikvotního podílu oceňovací přirážky. Je to nějaké procento z nákladů souvisejících s pořízením zásob a účtované interním dokladem 112/501. Prý se to dělat musí, ale kde je to psané mi nikdo neřekl. Já účtuju vedlejší náklady zásob stejně jak zásoby, rovnou 501/321. Myslíte, že se tou přirážkou nemusím zabývat? Děkuji. Zuzka