Hlavní navigace

Problémový zaměstnanec-jak dát výpověď?

 • (neregistrovaný) 85.71.122.---

  21. 6. 2007 8:48

  Dobrý den,
  máme človíčka, který není zaměstnanec, kterého bychom chtěli
  1) doneslo se nám, že nám odnáší různé nářadí a v hospodě do za pár korun prodává
  2) když si chce udělat nějaký melouch, tak jde na neschopenku
  3) (a to nás opravdu nepotěšilo), myslíme si že vynáší informace o naší firmě - chodí na ryby s majitelem jiné firmy, která si chce koupit stejný stroj jako my. A jako na zavolanou začal tento majitel lanařit našeho seřizovače, kterého jsme si vychovali - a jak by asi ten majitel mohl vědět, koho má oslovit aby ho lanařil, že... Teď už jen stačí aby vynesl nějakou zakázku a bude...
  No prostě už je toho dost, ale náš milý zaměstnanec je šikula a tak mu nemůžeme nic dokázat. Nevíte prosím podle jakého § ZP mu máme dát výpověď ? A odstupné jsou 3 měsíce nebo 2?

  • Dotaz je starý, nové názory již nelze přidávat.
  • 21. 6. 2007 8:57

   Jana (neregistrovaný) 81.0.252.---

   Re: Problémový zaměstnanec-jak dát výpov
   Dobrý den Lenko,
   tuto situaci Vám nezávidím, ale vím, o čem mluvíte. Občas se vyskytne takovýto zaměstnanec, kterého bychom raději neměli.
   1) Nejprve bych se podívala, zda má nějakou hmotnou odpovědnost, provedla inventuru a zkontrolovalal, co chybí a za co odpovídá. Pokud by se zjistilo, že chybí věci, za které má HO, dala bych mu to k náhradě a okamžitě s ním zrušila PP.
   2) co se týká "nemoci" - chce si to ověřovat a posílat na něj kontroly. teď už to zaměstnavatel může ve spolupráci s PSSZ (OSSZ).
   3) zajistit si svědka na tuto jeho nekalou činnost a na základě svědectví ho okamžitě propustit. Nebo mu napište vytýkací dopis, ve kterém vypíšete jeho nesprávné chování a např. za 1-2 týdny další a pak ho můžete propustit.
   Odstupné je ve výši min. 3 násobku, ale mrkněte se na odst.f v §52, jestli by jste se tam mohli vejít. Nebo se s ním zkusit domluvit na dohodu, popř. mu pohrozit trestním oznámením na kradené věci.
   Bylo by dobré tuto situaci probrat s právníkem, ale nevím rozsah Vašeho problému. Chce to znát podrobně. Tak uvidíte, třeba se Vám nějaká moje rada bude hodit.
   Hezký den.
   >Dobrý den,
   >máme človíčka, který není zaměstnanec, kterého bychom
   >chtěli
   >1) doneslo se nám, že nám odnáší různé nářadí a v
   >hospodě do za pár korun prodává
   >2) když si chce udělat nějaký melouch, tak jde na
   >neschopenku
   >3) (a to nás opravdu nepotěšilo), myslíme si že vynáší
   >informace o naší firmě - chodí na ryby s majitelem
   >jiné firmy, která si chce koupit stejný stroj jako my. A
   >jako na zavolanou začal tento majitel lanařit našeho
   >seřizovače, kterého jsme si vychovali - a jak by asi
   >ten majitel mohl vědět, koho má oslovit aby ho lanařil,
   >že... Teď už jen stačí aby vynesl nějakou zakázku a
   >bude...
   >No prostě už je toho dost, ale náš milý zaměstnanec je
   >šikula a tak mu nemůžeme nic dokázat. Nevíte prosím
   >podle jakého § ZP mu máme dát výpověď ? A odstupné jsou
   >3 měsíce nebo 2?

  • 21. 6. 2007 9:23

   Lenka (neregistrovaný) 85.71.122.---

   Re: Problémový zaměstnanec-jak dát výpov
   Když s tou HO je to docela problém - jsme malá firma, děláme na 3 směny a nemůžeme si dovolit všechno kupovat X krát, takže jí vlastně nikdo nemá.
   Spolupráce s OSSZ znamená dát oficiální žádost, a vzhledem k tomu, jak jsme malé město a jak to tu funguje jsme měli obavu, že by se dozvěděl, že jsme je na něj poslali a pak by nám dělal ještě naschvály.
   Svědka si taky neseženeme, protože jak jsme malé město, tak nikdo nechce nic dosvědčit - na jednu stranu jim rozumím, ale na druhou stranu mě to štve...
   A na dohodu to taky nevypadá, protože má finanční problémy - dohnala ho exekuce...
   No, tak jak jsem to tak pochopila, tak podle ZP nemáme šanci se ho zbavit...
   Ale děkuji za odpověď.

  • 21. 6. 2007 10:26

   JJ (neregistrovaný) 195.113.185.---

   Re: Problémový zaměstnanec-jak dát výpov
   Šance je vždy. Předejte nářadí formou Svěřené předměty dle § 255 ZP, kontrolujte dodržování prac. doby, event. pivko na pracovišti. Je to sice ve vaší situaci méně příjemné, ale sousedské vztahy nezaměňujte za pracovněprávní. Zaměstnavatel jste vy a jednáte v souladu se ZP. Hodně zdaru

  • 21. 6. 2007 11:53

   Sylva (neregistrovaný) 62.225.42.---

   Re: Problémový zaměstnanec-jak dát výpov
   Co se týká pracovní neschopnosti, kontroloři obvykle neřeknou, na čí popud jdou.A i kdyby, jak psala kolegyně, Vy jste zaměstnavatel, Vy určujete pravidla hry,...Já mám takovou zkušenost, že při opakujících se neschopnostech volám lékaři - třeba 3. nebo 4 .den pracovní neschopnosti a zeptám se, jestli je ještě nemocen, že na nj chci poslet kontrolu ze sociálky a že ho vídají kolegové venku,...
   Takový nemocný se v 90% jako zázrakem uzdraví, neboť doktoři nechtějí mít se sociálkoi opletačky.A při cca 170 dnech nemocí za rok už píšu na sociálku, nečekám na 270,...
   U těch "nemocných" to funguje....

  • 21. 6. 2007 14:14

   Lenka (neregistrovaný) 85.71.122.---

   Re: Problémový zaměstnanec-jak dát výpov
   No, asi nejlepší bude poohlédnout se po nějakém právníkovi, který řeší takovéto věci... Ale selským rozum mi to nebere - jak je možné, že zaměstnavatel si nemá možnost určit, koho chce zaměstnávat a koho už ne? To bude asi ten sociální systém. :c(

  • 21. 6. 2007 15:26

   tanja (neregistrovaný) 160.218.244.---

   Re: Problémový zaměstnanec-jak dát výpov
   A takovýchto lidí jak říkáte je velká hromada a co s nimi, hlavně že zákoník práce stojí na straně zaměstnance. Zaměstnavej neschopného, plať mu, starej se o něj a on žádné hodnoty netvoří.Také jsme takové lidi měli a je lepší právník, neboť nahlédne do Vašich prac. smluv a poradí co a jak a jak z toho vybruslit a do čeho se pustit, aby firma z toho následně neměla problémy, kdyby náhodou Vás ten dotyčný dal k soudu.
   Mějte se a pevné nervy.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).