Re: Darovací daň-problém s věcným břeme
v § 7 v z.o dani darovací se hovoří předmětem daně je cena snížená o prokázané dluhy a cenu jiných povinností, které se váží k předmětu daně.
§ 9 zák. o dani z převodu - předmětem daně z převodu je beúplatné zřízení věcného břemene
takže se domnívám, že pán zaplatí daň darovací z celé částky darované nemovitosti neponížené o věcné břemeno,a paní zaplatí daň z převodu nemovistosti z částky vyčíslené za věcné břemeno.
S tou daní z příjmu si nejsem jistá, myslím pokud není smlouva na částku bere se do základu nějaká danná částka, ale obávám se že se daní ať je to úplatně nebo nikoli.
Re: Darovací daň-problém s věcným břeme
*** díky za radu, akorát to že se jedna věc daní 2x je možné snad je v ČR, proč je věcné břemeno zahrnuto jak v dani darovací, kterou platí syn a pak ještě matka z věcného břemene zaplatí daň z převodu? -((
Co se týče těch daní, tak jsem zjistila, že bohužel díky tomu, že právník vynechal ve vypořádání slovíčko "bezúplatně", tak by syn měl navíc věcné břemeno fakt zdanit příjmovkou jako ostatní příjem dle §10, což je šílené, takže ho vysílám za notářem, aby laskavě anulovat notářský zápis a sepsal smlouvu novou, kde bezúplatně bude uvedeno. Ještě jednou díky moc.
Re: Darovací daň-problém s věcným břeme
Vlastní zkušenost: proběhlo darování 1/2 baráku (darovací daň podle znaleckého posudku) a pak dodatečně věcné břemeno na čerpání vody ze sousedního pozemku - bezúplatně. Na FÚ mi poradili, ať věcné břemeno je za úplatu 1000,- Kč, protože pak se vyhnu nutnosti vyhotovení znaleckého posudku věcného břemene a následného výpočtu darovací dani (jako důvod uvedli, že příležitostné příjmy do 1000,- Kč se do daňového přiznání neuvádí)
Objednejte si zdarma náš týdenní newsletter. Aktuální články a důležité informace tak budete mít vždy po ruce ve svém mailu.
Aktualizujeme další formuláře pro daňové povinnosti
Pozor na sváteční nákupy, v tyto dny budou obchody zavřené
Kdo bude mít v roce 2026 nárok na předčasný důchod?
Ten umí to a ten zas tohle. Připomeňte si příběhy šikovných podnikatelů za rok 2025
10 nejvtipnějších vánočních reklam všech dob
Situace, kdy nemusí OSVČ platit zálohy na sociální pojištění
7. 9. 2007 11:44
Dobrý den, prosím o pomoc ohledně darovací daně.
Známý sepsal u notáře darovací smlouvu vč. zřízení věcného břemene bydlení pro svou matku. Jeho matka mu daruje 1/2 domu (druhou polovinu už kamarád vlastnil před tím - zdědil).
Ve smlouvě je stanova hodnota daru na 1200870 v dalším odstavci je ustanoveno dožívací právo - věcné břemeno matky dle znaleckého posudku za 150601. Na FÚ mu byla vyměřena darovací daň ze součtu obou částek a navíc mu pracovnice FÚ sdělila, že částku věcného břemena musí za rok 2006 zahrnout do svého přiznání.
Domnívám se, že jednak není možné, aby částka podlehájí darovací dani ještě podléhala dani z příjmů (§3/4a ZDP) a dále nechápu, když poplatníkem daně darovací je nabyvatel, proč bylo věcné břemeno zahrnuto synovi do darovací daně, myslím si, že se jedná o "dar" synovi matce a tudíž by tento prospěch měla darovací daní zdanit matka? Tzn. syn - darovací daň 1 a z přesahu 1mil 1,3% a matka zvlášť z dožívacího práva taktéž 1%.
Pravdou je, že v odstavci o věcném břemenu (dožívací právo) je uvedeno, "účastníci shodně prohlašují, že hodnota věcného břemene byla mezi nimi vypořádána, což potvrzují svými podpisy" ale nikde není uvedeno, že bezúplatně, na což poukazovala pracovnice FÚ s tím, že to musí zdanit ve svém DPFO za rok 2006, ovšem když už takto, tak proč mu částku věcného břemene přičetli v dani darovací k nemovitosti a má z toho platit i darovací daň?
Jsem z toho zmatená, poraďte prosíííím ....