Hlavní navigace

OSVČ - nemocenská, mateřská

• (neregistrovaný) 194.108.166.---

8. 9. 2007 14:44

dobrý den,
    mám menší problém: do 07/2007 jsem byla na rodičovské. z osobních důvodů jsem dala výpověď a 08/2007 jsem byla vedena na ÚP. Od 1.9.2007 pořídila ŽL. Věděla jsem, že i bez příjmů budu muset platit minimální odvody OSSZ a zdrav. poj., překvapily mě však dopady na případnou nemocenskou a mateřskou.

Jako OSVČ však budu mít nemocenské dávky i na tento rok vypočteny z toho, co jako OSVČ odvedu, tedy z minimální sazby (začínám a skutečně nemohu odvádět víc) ve výši 2800 Kč. Pokud bych zůstala na ÚP, vypočetly by se z příjmů z minulého zaměstnání, tedy ve výši 7000 Kč. Správně?

Jako OSVČ pak budu mít nemocenské dávky i na příští rok vypočteny z toho velmi malého základu, který odvedu letos. Tedy cca ve výši 2800Kč /měsíc, přičemž přibližně tuto částku zároveň musím odvést na sociálním, zdravotním a nemocenském pojištění. Jestliže tedy náhodou onemocním na celý měsíc, zůstanu zcela bez prostředků. Je toto tvrzení správné? Neměly by se brát v úvahu alespoň čtvrtletní odvedené zálohy?

Pokud bych ze zdravotních důvodů musela podnikání ukončit a nahlásila se na ÚP, z čeho bude vypočetena podpora v nezaměstnanosti?

Jestliže příští rok podnikání zastavím a najdu si zaměstnanecký poměr, z čeho mi bude v takovémto případě vypočtena nemocenská a případná mateřská? Za jak dlouho po mém zaměstnání se tyto změny promítnou do výše nemocenské? Odvádí zaměstnavatel během mateřské dovolené zaměstnankyně nějaké poplatky OSSZ a nem. poj.? Jaké a v jaké výši?

• Dotaz je starý, nové názory již nelze přidávat.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).