Hlavní navigace

Skrytá vada?

• (neregistrovaný) 213.226.224.---

26. 9. 2007 22:05

Dobrý den, před půl rokem jsem prodala jetý automobil v osobním vlastnictví. Nový majitel mi zaslal doporučeně odstoupení od kupní smlouvy z důvodu prasklé klikové hřídele a přítlačného talíře spojky- jako důvod uvedl skrytou vadu. Po telefonu se zmínil, že před pár měsíci dával auto na opravu do nějakého servisu a následně došlo k opětovné závadě. Já osobně jsem mu žádnou skrytou vadu nezamlčela. Podle mého názoru došlo k provozní závadě způsobené opotřebením. Prosím o radu jak v této věci pokračovat. Děkuji.

• Dotaz je starý, nové názory již nelze přidávat.
    • 27. 9. 2007 7:31

Míša (neregistrovaný) 83.240.30.---

Re: Skrytá vada?
      V tomto případě bych si zašla na radu k právníkovi. Úplně nejlepší, by bylo kdybyste měla nějakou zprávu z nějakého servisu než jste auto prodávala, že bylo v pořádku. Pak by to Vás kupující měl podstatně těžší. Také by si chtělo v nějakém servise zjistit zda tato vada nemohla vzniknout případným nevhodným, nepřiměřeným nebo nestandardním chováním současného majitele nebo zda se skutečně dle odborníků dá mluvit o vadě skryté. Ale to by chtělo nějakého technika.:-(. Záleží také na stáří auta, zda už nebyla překročena životnost těchto dílů, kterou garantuje výrobce vozidla.
      Tak bych zkusila zjistit ještě u výrobce právě onu životnost tohoto dílu případně záruku pokud to není nějaký starý vůz.

• 27. 9. 2007 8:42

anonymous (neregistrovaný) 194.50.64.---

Já bych mu na Vašem místě odepsal, že jeho odstoupení od smlouvy neakceptujete, protože se v žádném případě nejedná o skrytou vadu.
      Pokud z Vaší strany nedošlo před prodejem k nějaké "nestandardní" opravě zmíněného dílu, tak dotyčný nemá téměř žádnou šanci. Na ojetém autě může prasknout a poškodit se cokoliv, zvláště po půlročním používání u nového majitele. Jeho jediná šance je, že si nechá zpracovat znalecký posudek a bude se s Vámi soudit, ale moc šancí nemá.

• 27. 9. 2007 9:26

aaa (neregistrovaný) 213.191.107.---

Vy,jako prodávající dáváte záruku 6měsíců,jestliže on zjistil,že má v motoru něco nekalého,měl prvně kontaktovat Vás a ne ho dávat do servisu,oni se totiž mohli domluvit a Vám tam dát špatné součástky.Vžádném případě se nenechte nějak ovlivnit.Řekněte mu,když se mu něco nelíbí ať to auto nechá prohlédnout soudním znalcem.

Jak je to dlouho,kdy jste auto prodávala?(přesně)

• 27. 9. 2007 10:44

graver (neregistrovaný) 193.85.226.---

K žádnému právníkovi nechoďte - problém má on, ne vy. Ve smlouvě jste měli mít ustanovení, že byl kupující seznámen se všemi zjevnými vadami, kterých si byl prodávající vědom. Pokud ne, taky to nevadí - tato závada jde jasně na konto opotřebení (čím starší auto, tím obhajitelnější). Kupující bohužel nemá jinou možnost, než se obrátit na soud, ale moc šancí imho nemá. Kdyby byla klika prasklá už při předání, samozřejmě by to bylo zjevné a to, že je "načatá" jako laik nemáte šanci poznat. A pokud jde o spojkový kotouč, tak tam by kupující poznal problém zcela jistě sám.

A žádnou záruku 6 měsíců jako prodávající samozřejmě nedáváte (pokud jste se na tom výslovně nedohodli).

• 27. 9. 2007 12:30

Míša (neregistrovaný) 83.240.30.---

Zkuste kouknout na §599 občanského zákoníku. Tam je uvedena lhůta 6 měsíců, kterou asi myslel někdo z předešlých odpovídajících. To by Vám potom vcelku řešilo problém. Stojí tam, že:
      Vady musí kupující uplatnit u prodávajícího bez zbytečného odkladu. Práva z odpovědnosti za vady se může kupující domáhat u soudu, jen jestliže vady vytkl nejpozději do šesti měsíců po převzetí věci.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).