Hlavní navigace

Rozvod x půjčka

• (neregistrovaný) 194.108.135.---

9. 10. 2007 13:54

Prosím dokázal byste někdo poradit.Jsem čerstvě rozvedená,společný majetek není vypořádaný. S manželem jsme ještě před uzavřením manželství koupili byt (tedy nespadá do SJM) a za trvání manželství jsme si vzali od státu (SFRB) na 150000,-. Z bytu jsem musela odejí, (bývalý manžel zůstal v bytu), nyní jsem v podnájmu a mám možnost koupit byt. Abych, ale dostala úvěr potřebuji vypořádat s bývalým manželem splácení půjčky. Lze s býv. manželem (bohužel co se týká rozvodu není s ním vůbec rozumná řeč) uzavřít nějaká dohoda nebo smlouva o splácení půjčky? Máte někdo nějaký vzor.
    Děkuji všem za pomoc.

• Dotaz je starý, nové názory již nelze přidávat.
    • 9. 10. 2007 14:03

pája (neregistrovaný) 82.113.40.---

Re: rozvod x půjčka
      Moc tomu nerozumím, zkuste upřesnit.
      1. Byt je v podílovém spoluvlastnictví, když jste ho kupovali před manž.? Platili jste společně? Pokud ano, tak řešte ihned vypořádání- dohodou- nebo dejte návrh na soud.
      2. Proč jste neuzavřeli dohodu o vypořádání majetku před rozvodem?
      3. Když s ním není řeč, tak asi těžko přistoupí na dohodu o splácení půjčky, ta půjčka byla na účel souvisící s bytem?

• 10. 10. 2007 6:50

st (neregistrovaný) 194.108.135.---

1.ano byt je v podílovém spoluvlastnictví, jelikož jsme před manžlestvím již asi šest let žili a hospodařili společně, takže se snad dá říct, že jsme i platili společně i když peníze vydělával hlavně býv.manž. Dohodu o vypořádání manžel odmítá (prý si mám svojí půlku prodat nebo pronajmout), takže o tom návrhu na soud uvažuji i když nerada, jenže to bude určitě na dlouho.
      2. Manžel se rozvádět nechtěl, proto nešlo ani vypořádávat majetek.
      3.Půjčka je vázána na tento byt.

• 10. 10. 2007 10:14

pája (neregistrovaný) 82.113.40.---

Předpokládám, že spoluvlastnictví je 50 na 50 %, čili nemá ani jeden z Vás většinu při rozhodování, pak platí, že dle § 137 Obč.z. a násl.:
      -oprávněni a povinni jsou všichni spoluvlastníci společně a nerozdílně
      -spoluvlastníci se mohou dohodnout o zrušení spoluvlastnictví a vzájemném vypořádání, u nemovitosti písemně
      -nedojde-li k dohodě. zruší spoluvlastnictví a provede vypořádání na návrh některého z nich SOUD.
      Nevidím jinou možnost, býv.manžel má předkupní právo, pokud nemá zájem, tak podejte návrh soudu.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).