Hlavní navigace

Převod družst.bytu do osob.vlastnictnict

 • (neregistrovaný) 82.117.130.---

  9. 10. 2007 16:02

  Původně byla členem družstva manželka. Po doplacení anuity jsme chtěli byt získat do společného osobního vlastnictví. Podle podmínky družstva musela manželka převést 50% svého podílu v bytovém družstvu na mě, takže nám vzniklo společné členství (k jedné bytové jednotce.)
  Po vzniku našeho společného členství, začalo Bytové družstvo připravovat Smlouvu o převodu bytu do vlastnictví člena družstva. Ve Smlouvě trvá na tom, že naše společné členství bude zrušeno a převedeno pouze na moji osobu jako samostatné členství. Byt bude převeden pouze do mého osobního vlastnictví. Manželka bude mít právo byt užívat pouze na podkladě ustanovení obč. zákoníku. A že takto bude byt zapsán i na Katastru. (Proč družstvo tedy trvalo na převodu 50%podílu?)
  Domníváme se, že postup Bytového družstva je protiprávní a zásadně s ním nesouhlasíme. Chceme i nadále byt užívat a vlastnit společně. Domníváme se, že naše společné členství i nadále trvá. Rovněž se domníváme, že máme právo na to, aby byl byt zůstal zapsán ve prospěch obou manželů, případně ve prospěch toho z manželů koho si určíme jako zástupce nás obou. Zásadně odmítáme nařízení zástupců družstva aby tito určovali komu v naší rodině byt připadně do vlastnictví (Prý se to vždy píše na chlapa!!!)a tím nám přikazovali jaké majetkové poměry budou platit v naší rodině.
  Bohužel nevíme, jak se tomu právně účinně bránit. Bytovému družstvu jsme za provedení těchto změn již zaplatiti nemalé finanční prostředky a jsme rozhodnuti se proti tomuto bezpráví hájit i případnou právní cestou.
  Rovněž máme výhrady k některým ustanovením Smlouvy o zajišťování správy společných částí domu, termínů výúčtování záloh za dodané energie a služby a sankcí v případě neplnění termínů na straně majitele domu. Jan

  • Dotaz je starý, nové názory již nelze přidávat.
  • 9. 10. 2007 16:11

   pája (neregistrovaný) 82.113.40.---

   Re: převod družst.bytu do osob.vlastnict
   Jste společní členové a jako manželé získáte za trvání manželství byt do vlastnictví, tedy do SJM, co to ti Vaši představitelé vymýšlejí? Jděte za právníkem a zamotejte s nimi, případně se zkuste obrátit na kontrolní komisi BD, pokud je nestranná a funguje.
   S takovýmto postupem nesouhlaste, nic nepodepisujte a trvejte na změně.
   Jak se bránit? Nepodepsat smlouvua pohrozit i žalobou.

  • 9. 10. 2007 16:21

   jan dosoudil (neregistrovaný) 82.117.130.---

   Re: převod družst.bytu do osob.vlastnict
   moc děkuji, samozřejmě, že se jen tak nedáme, i když družstvo obhospodařuje odhadem tak 10 tisíc bytů a má celé právní oddělení. Nevíš, jestli bysme našli oporu i někde jinde než v obč. zák.

  • 9. 10. 2007 16:44

   pája (neregistrovaný) 82.113.40.---

   Re: převod družst.bytu do osob.vlastnict
   >>>to
   >>>vždy píše na chlapa!!!)a tím nám přikazovali jaké
   >>>majetkové poměry budou platit v naší rodině.
   >>> Bohužel nevíme, jak se tomu právně účinně
   >>>bránit. Bytovému družstvu jsme za provedení těchto
   >>>změn již
   >>>zaplatiti nemalé finanční prostředky a jsme
   >>>rozhodnuti
   >>>se proti tomuto bezpráví hájit i případnou právní
   >>>cestou.
   .
   >
   >
   >moc děkuji, samozřejmě, že se jen tak nedáme, i když
   >družstvo obhospodařuje odhadem tak 10 tisíc bytů a má
   >celé právní oddělení. Nevíš, jestli bysme našli oporu i
   >někde jinde než v obč. zák.

   Tuto problematiku řeší jednak obč.zákoník,dále obchodní zákoník v části o družstvech a dále zák. 72/1994 Sb. ve znění pozdějších předpisů(z.o vlastnictví bytů). Důležité jsou také stanovy BD a hlavně je-li v nich schválen postup při převodu DB do vlastnictví. Tady na BC se to nedá řešit, ten problém je dost složitý, doporučuji skutečně zkusit jednat, pokud nebude vedení přístupno, tak právníka a nenechat se.
   Přeji úspěch a pevné nervy.

  • 9. 10. 2007 21:05

   Jaromír (neregistrovaný) 83.208.229.---

   Re: převod družst.bytu do osob.vlastnict
   § 23 zákona o vlastnictví bytů
   (1) Byt v budově ve vlastnictví, popřípadě spoluvlastnictví bytového družstva (dále jen „družstvo“), jehož nájemcem je fyzická osoba – člen družstva, lze převést jen tomuto členu družstva....
   (2) Družstvo je povinno uzavřít smlouvu o převodu bytu uvedeného v § 24 odst. 1 a 2 s fyzickou osobou – členem družstva, která je nájemcem bytu a která vyzvala družstvo ...k uzavření smlouvy o převodu vlastnictví k tomuto bytu.

   § 703 občanského zákoníku
   (2) Vznikne-li jen jednomu z manželů za trvání manželství právo na uzavření smlouvy o nájmu družstevního bytu, vznikne se společným nájmem bytu manžely i společné členství manželů v družstvu; z tohoto členství jsou oba manželé oprávněni a povinni společně a nerozdílně.

   Tedy družstvo uzavírá smlouvu o převodu bytu do vlastnictví jen s tím z manželů, který je uveden v nájemní smlouvě jako nájemce bytu, zpravidla to opravdu bývá manžel. Z titulu SJM ovšem manželce vzniká společné členství v družstvu, byť jako člen družstva-nájemce družstevního bytu, je uveden jen jeden z manželů (na kterého je nájemní smlouva).

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).