Hlavní navigace

Archivování-FO podnikatel

 • (neregistrovaný) 88.103.101.---

  17. 10. 2007 16:53

  Včera jsem byla na školení k zákonu 499/2004 Sb o archivnictví a podělím se s Vámi o poznatky pro archivování dokumentů u podnikatele-fyzické osoby NEzapsané v obchodním rejstříku.
  Na podnikatele FO nezapsnou v obchodním rejstříku se nevztahují povinnosti vyplývající z výše uvedného zákona. Nemusí mít spisovnu(archív), nemusí vypracovávat spisový a skartační řád a plán.
  Musí však dodržovat zásady pro úschovu písemností dle zákona 563/1991 o účetniství, § 31 a v případě, že je plátce DPH tak zásady dle zák. 235/2004 o DPH, § 27.
  Po těchto termínech, pokud už se mu nedostává místa pro dokumetny, nesmí doklady svévolně zlikvidovat, ale požádat místně příslušný státní archív o povolení skartace.
  Pokud jsou ve všech státních archívech tak odchotné pracovnice jako včera přednášející, pak není problém se na archív obráti z jakýmkoliv dotazem a jsou schopni poradit.
  Na www.mza.cz jsou vzorové skartační řády a plány pro obce a školy a na www.mvcr.cz v sekci archivnictví jsou další informace k této oblasti a rovněž zmiňované vzory.
  Doporučená literatura: Typový a skartační rejstřík, najdete na www.vsechnyknihy.cz
  Mnoho z vás je určite znalých, ale jsou určitě i tací co v této oblasti tápali jako já, tak snad jim tato malá informace bude vhod.

  • Dotaz je starý, nové názory již nelze přidávat.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).