Re: Odpisová skupina -kotel
a) 10 let není nic moc, zpravidla počítají topenáři životnost 13 a více let.
----------
b) neznám podrobnosti, ale když se podíváte do pokynu D 300, tak:
K příloze č. 1 zákona o DP
Nedílnou součástí stavebních děl je i technické vybavení stavebních děl, zahrnující např.:
* lokální a ústřední vytápění včetně kotlů a výměníkových stanic pro dům (budovu), resp. pro několik domů (blok) v domech a budovách bez ohledu na druh topného média (kromě kotlů a výměníkových stanic v samostatných budovách výtopen a energetických stavebních děl),
-------
Vykládám si to tak, že samostatně odepisovaným kotlem je pouze kotel v samostatné budově kotelny, jinak je odepisován s budovou.
Re: Odpisová skupina -kotel
Odpovím, ale ruku do ohně bych za to nedal. Pokud tam kotel byl, pak nejde o technické zhodnocení, ale o opravu. Opravy na najatém majetku můžete dělat jen v rozsahu běžném (malování, takové ty drobnější práce.) Cesta by z toho byla taková, že náklad na kotel pronajimateli přefakturujete a on vám zvedne nájemné.
Jinak - je mi líto.
Re: Odpisová skupina -kotel
Ještě se vracím: Vrtal jsem se chvilku v nějaké literatuře, ale je několik rozporů. Kotel bere DZP jednoznačně jako součást budovy. V dotazu, který mám k dispozici, se ptali na možnost odpočtu DPH. Ta možnost je pouze v případě, že pronajimatel je ke zdaňování nájemného přihlášen. A pak je tam vzor části smlouvy jako podmínka: "nájemné bude započítáno na úhradu závazku pronajimatele z titulu realizace stavebních oprav a technického zhodnocení pronajímaného domu, a to měsíčně." Doufejme, že se ozve někdo informovaný.
Objednejte si zdarma náš týdenní newsletter. Aktuální články a důležité informace tak budete mít vždy po ruce ve svém mailu.
Velký manuál k paušální dani OSVČ pro rok 2026
Výpočet důchodu se v roce 2026 změní
Výše záloh na nemocenské pojištění, které zaplatí OSVČ v roce 2026
Špehování konkurence za pár stovek: Jak najít jejich slabiny a vytěžit z toho maximum
Mzdové účetnictví v roce 2025 aneb krátké ohlédnutí končícím rokem
Aktualizujeme další formuláře pro daňové povinnosti
16. 11. 2007 15:48
Kotel na pelety cca 75 tisíc-měla by to být sk. 3, je to tak? 10 let - zdá se mi to nějak moc dlouho.