Dobrý den,
pokud poplatník nesplní podmínky § 4 ZDP pro osvobození, zdaní příjem z prodeje nemovitostí podle § 10. Základem daně bude příjem snížený o výdaje prokazatelně vynaložené na jeho dosažení. Odpočítáte si tedy částku, za kterou byl byt pořízen.
Nezapomeňte na daň z převodu nemovitostí, kterou platí prodejce. Sazba daně je 3 % ze základu daně. Základ stanovíte podle § 10 zákona o dani z převodu nemovitostí: http://www.podnikatel.cz/zakony/zakon-c-357-1992-sb-o-dani-dedicke-dani-darovaci-a-dani-z-prevodu-nemovitosti/cast-prvni-oddil-treti-dan-z-prevodu-nemovitosti/
Dagmar Kučerová
Dobrý den,
záleží, zda je nábytek součástí prodeje. Mohl by být prodán samostatně. K příjmům z nemovitosti můžete uplatnit pouze prokazatelně vynaložené (doložené) výdaje na opravy, údržbu a technické zhodnocení. Výdajem je i zaplacená daň z převodu nemovitostí. K hodnotě vlastní práce se nepřihlíží.
Dagmar Kučerová
Objednejte si zdarma náš týdenní newsletter. Aktuální články a důležité informace tak budete mít vždy po ruce ve svém mailu.
Aktualizujeme další formuláře pro daňové povinnosti
Pozor na sváteční nákupy, v tyto dny budou obchody zavřené
Kdo bude mít v roce 2026 nárok na předčasný důchod?
Ten umí to a ten zas tohle. Připomeňte si příběhy šikovných podnikatelů za rok 2025
10 nejvtipnějších vánočních reklam všech dob
Situace, kdy nemusí OSVČ platit zálohy na sociální pojištění
17. 2. 2011 13:39
Dobrý den, chtěla bych Vás poprosit o radu. V roce 2009 jsme koupili byt v Brně za 3.600.000,- Kč. V téže roce jsme tento byt pronajali, tzn. neměli jsme tam žádný trv. pobyt.
V roce 2010 jsme se dostali do finančních problémů a tento byt jsme museli (postoupit oproti pohledávce), tzn. prodej - za cenu 4 mil Kč? Teď nám vznikl problém....vzhledem k tomu, že jsme tam neměli trv. pobyt (2 roky), tak musíme tento prodej zdanit. podle §10.
Můžeme si odečíst 3.600.000,- za které jsme si ten byt koupili? Tzn. 4mil - 3,6 mil= 400 tis. Kč musíme zdanit? Nebo částku 4. mil. Kč? děkuji předem za odpověď.