Hlavní navigace

Úroky z úvěru

  • (neregistrovaný) 77.48.185.---

    22. 2. 2008 11:13

    rozumím správně zákonu, že lze uplatnit úroky z úvěru (údržba,změna rod.domu) pokud předmět bytové potřeby nevlastním, ale užívám k trvalému bydlení?
    co doložím k přiznání, když nejsem veden na výpisu z katastru? kopii OP?

    • Dotaz je starý, nové názory již nelze přidávat.
    • 22. 2. 2008 11:35

      anna (neregistrovaný) 62.40.91.---

      Re: úroky z úvěru
      Nevím, kde jste na to přišel, ale jestliže nejste zapsán na
      katastru jako vlastník, neodečtete si nic

    • 22. 2. 2008 12:29

      Gábin (neregistrovaný) 62.168.32.---

      Re: úroky z úvěru
      Trvalé bydliště tam může mít kolik chce osob, ale pokud si chcete něco uplatnit, musíte být vlastník a musíte v domě vy nebo vaše děti, či rodiče apod. §15 4) bydlet. Pokud není určen ke kolaudaci.
      MZD uce musí předložit smlouvu s účelem investice v souladu s §15, výpis listu vlastnictví, občanský průkaz a napsat to do prohlášení, zdali uplatňuje sám, či s někým. Pokud uplatňuje sám, tak může jen poměrnou část rozpočtenou mezi vlastníky.

    • 22. 2. 2008 12:39

      xx (neregistrovaný) 77.48.185.---

      Re: úroky z úvěru
      Výňatek ze zákona:
      V případě, že účastníky smlouvy o úvěru na financování bytové potřeby je více zletilých osob,62) uplatní odpočet buď jedna z nich, anebo každá z nich, a to rovným dílem. Jde-li o předmět bytové potřeby uvedený v odstavci 3 písm. a) až c) a e), může být základ daně snížen pouze ve zdaňovacím období, po jehož celou dobu poplatník předmět bytové potřeby uvedený v odstavci 3 písm. a) až c) vlastnil a předmět bytové potřeby uvedený v odstavci 3 písm. a), c) a e) užíval k vlastnímu trvalému bydlení nebo trvalému bydlení druhého z manželů, potomků, rodičů nebo prarodičů obou manželů.
      Takže upřesním: jsem účastník smlouvy a druhý účastník si odpočet neuplatňuje.
      Mohu si uplatnit když užívám k trvalému bydlení?

    • 22. 2. 2008 13:43

      Martina (neregistrovaný) 212.47.18.---

      Re: úroky z úvěru
      Užívání se dokladuje nájemní smlouvou = byt v nájmu, dokladem o trvalém pobytu (OP) = byt v užívání. FÚ si údaje z OP snad může zjistit z databáze sám. Kopírovat OP se nesmí. Bavíme se o bytové potřebě dle § 15/3/e ZDP. Ano za splnění i ostatních podmínek.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).